Znajomości „Kamieni na szaniec” wymagał egzamin ósmoklasisty z języka polskiego, który odbył się we wtorek (14 maja).
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 39 w Kielcach tuż po zakończeniu pisania byli raczej zadowoleni. Zdecydowana większość stwierdziła, że egzamin z języka polskiego nie był wymagający. Zapewniali o tym Oliwia i Szymon.
– Ogólnie sprawdzian był łatwy, drugi tekst był też przystępny – powiedziała Oliwia.
– Nie stresowałem się za bardzo, pytania były łatwe. Myślę, że napisałem na powyżej 80 proc. – dodał Szymon.
Zdecydowanej większość uczniów podobał się też temat rozprawki. Choć akurat Filipowi bardziej niż Natalii.
– Czy warto pomagać innym. Napisałem wszystko na 200 słów. Wybrałem „Małego Księcia” i „Kamienie na szaniec” – powiedział Filip.
Z kolei Natalia nie ukrywała, że akurat rozprawka sprawiła jej trochę kłopotów.
– Trochę trudno mi się ją pisało, bo musiała odwołać się do lektury, której nie czytałam. „Kamienie na szaniec” znam tylko z omawiania na lekcji i z tego korzystałam – tłumaczyła ósmoklasistka.
W Końskich do egzaminu wieńczącego szkołę podstawową podeszło 146 uczniów. Zdaniem uczniów zadania były proste.
Najwięcej osób w powiecie koneckim pisało egzamin w Szkole Podstawowej nr 1 w Końskich. Jak mówią uczennice, egzamin był łatwy. Jedynie zadanie dotyczące twórczości Czesława Miłosza sprawiło im kłopot.
– Na egzaminie miałyśmy się odnieść do „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, co bardzo nas ucieszyło, ponieważ była to ostatnio przerabiana przez nas lektura. Wszystko pamiętamy – powiedziała Wiktoria.
– Tematem pracy otwartej było: Czy warto pomagać innym. Oparłyśmy się oczywiście na „Kamieniach na szaniec” i na „Opowieści wigilijnej”, gdzie główny bohater przechodzi metamorfozę ze sknery do osoby czyniącej dobro, pomagającej innym – dodaje Liwia.
Krzysztof Obratański burmistrz Końskich informuje, że w tym roku absolwentów ósmych klas jest wyjątkowo mało, co może być problemem dla szkół ponadpodstawowych.
– Przypominam, że w szkołach średnich problem będzie podwójnie dotkliwy, bo przez pewien czas szkoły miały dodatkowych uczniów z powodu reformy szkolnictwa, czyli wydłużenia nauki w liceach z trzech lat do czterech lat, a w technikach z czterech do pięciu lat. Ponadto były tzw. podwójne roczniki.
Na 600 miejsc w szkołach średnich powiatu koneckiego, będzie około 300 absolwentów ósmych klas szkół podstawowych.
Egzamin z języka polskiego pisało we wtorek (14 maja) 6,2 tys. młodych ludzi z naszego województwa.
W środę (15 maja) przed ósmoklasistami, kolejny test, tym razem zmierzą się z Królową Nauk, czyli matematyką.