Wybitny pisarz, Gustaw Herling-Grudziński od poniedziałku, 20 maja będzie już oficjalnie patronem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach.
W uroczystości nadania imienia książnicy udział weźmie córka pisarza, Marta Herling-Grudzińska.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka mieści się we fragmencie budynku dawnego gimnazjum, w którym uczył się młody Gustaw. Nieprzypadkowa jest także data tego wydarzenia – 20 maja, wypada 105. rocznica urodzin pisarza.
Uroczystość będzie się składała z dwóch części. Pierwsza odbędzie się w Kielcach. Jak mówi dyrektor biblioteki, Sylwester Kasprzyk, rozpocznie je msza święta w bazylice katedralnej w intencji pisarza i wszystkich literatów ziemi świętokrzyskiej, koncelebrowana przez biskupa Mariana Florczyka.
– Po nabożeństwie uczestnicy wydarzenia przejdą pod mury biblioteki, gdzie zostanie odsłonięta i poświęcona tablica. Następnie zaproszę wszystkich gości do zwiedzenia wystawy poświęconej Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu i siedzibie gimnazjum im. Mikołaja Reja, do którego uczęszczał pisarz – mówi.
Okolicznościowe wystąpienia gości zaplanowano w auli Wyższego Seminarium Duchownego przy ulicy Jana Pawła II. Głos zabiorą m.in. dr Irena Furnal i prof. Adam Massalski. Pokazany zostanie także film dokumentalny o twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
Druga część uroczystości odbędzie się w Suchedniowie, w hotelu „Stary młyn”. Miejsce też jest związane z pisarzem, ponieważ tu spędził dzieciństwo. Tu między innymi wystąpią młodzi twórcy związani z grupą Literackie Światło Młodych, którzy będą prezentować fragmenty utworów Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
Gustaw Herling-Grudziński urodził się 20 maja 1919 roku w Kielcach. Pisarz, eseista, krytyk literacki, dziennikarz, więzień obozów koncentracyjnych Gułagu. Aresztowany przez NKWD, po agresji ZSRR na Polskę. Krytykował dyktaturę komunistyczną w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Przez cały okres komunizmu pozostał na wygnaniu jako emigrant polityczny. Zmarł 4 lipca 2000 roku w Neapolu. Napisał między innymi: „Żywi i umarli”, „Dziennik pisany nocą”, „Wieżę i inne opowiadania”, „Gorący oddech pustyni” czy „Inny świat”.