W najbliższą sobotę, 18 maja, będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Muzeów. Z tej okazji w wielu miejscach organizowana jest Noc Muzeów. W Kielcach oraz innych miejscowościach w województwie świętokrzyskim zaplanowano szereg wydarzeń.
KIELCE
Baza Zbożowa, ul. Zbożowa 4
Baza Zbożowa, w ramach wcześniejszej Noc Muzeów, zaprasza na otwarcie wystawy „Underground 2”, autorstwa studentów Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wernisaż rozpocznie się 17 maja, o godz. 17.
Organizatorzy o wystawie: UNDERGROUND 2 to kolejna edycja wydarzenia realizowanego przez studentów Instytutu Sztuk Wizualnych UJK w Galerii Lakiernia w Bazie Zbożowej. Wykonane w różnych technikach i konwencjach twórczych prace plastyczne zaprezentowane na wystawie w Galerii Lakiernia, dotykają tematu przewodniego w sposób zindywidualizowany i nieoczywisty. Uczestnicy projektu w sztuce undergroundowej odnaleźli inspirację dla własnych poszukiwań twórczych. Projekt jest pretekstem do ponownego zastanowienia się nad wzajemnym oddziaływaniem sztuki alternatywnej i mainstreamu, twórczości amatorskiej i sztuki wysokiej. Postanowiliśmy nadać wydarzeniu formę cykliczną, by co roku szukać nowych form wypowiedzi wokół tego szerokiego tematu. Niektórzy studenci zdecydowali się na kontynuację cykli rozpoczętych podczas ubiegłorocznej edycji wystawy, pozostali zaprezentowali prace ukazujące zupełnie nowy obszar ich zainteresowań. Uczestnikami i organizatorami wydarzenia są studenci Instytutu Sztuk Wizualnych UJK, członkowie SKNI „Flow”. Kuratorką wystawy jest dr Alicja Wieczorek, opiekunka Studenckiego Koła Naukowego Ilustracji. W projekcie, poza członkami koła ilustracji, wzięli również udział członkowie koła plakatu prowadzonego przez dr Rafała Urbańskiego. Prace malarskie Damiana Bisikiewicza zostały zrealizowane w pracowni prof. Urszuli Ślusarczyk.
Czas trwania wystawy 17-31 maja 2024.
Centrum Geoedukacji, ul. Daleszycka 21
Od godz. 19.00 do 20.00 zaplanowano pokaz popularnonaukowy z prezentacją skamieniałości i modeli prehistorycznych zwierząt morskich pod hasłem „Świętokrzyskie Last Minute sprzed 360 milionów lat”.
Od godz. 20.00 chętni będą mogli zwiedzić wystawę „Chronos” z kinem-kapsułą czasu, wziąć udział w grze terenowej po stałej ekspozycji i zajrzeć na wystawę „Peleo-art. Niezwykłe Kręgowce z ery dinozaurów”. Dla najmłodszych dostępna będzie przestrzeń geo-plastyczna. Centrum można będzie odwiedzać do 23.00.
Energetyczne Centrum Nauki Industria, ul. K. Olszewskiego 6
Europejska Noc Muzeów w Energetycznym Centrum Nauki Industria rozpocznie się o godz. 18.00. Odwiedzający będą mieli okazję samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, korzystając z interaktywnych stanowisk. Zwiedzając, sprawdzą czy słoneczne stwory da się wprowadzić w ruch jedynie światłem, co zrobić, aby uruchomić wielkie koło młyńskie i czy da się jednym palcem podnieść 10 kg. Kto wygra wyścigi z prądem w tle? Czy komuś uda się zbudować obwód elektryczny, nie doprowadzając do zwarcia? Goście ECN nie tylko zmierzą się z naukowymi wyzwaniami, ale także będą musieli wykorzystać swoje mięśnie, aby uruchomić niektóre z edukacyjnych urządzeń.
Wejścia na wystawę zaplanowano o godz. 18.00, 19.00, 20.00 oraz 21.00. Czas zwiedzania wynosi 45 minut. Wstęp wolny. Jednak każdy, kto chciałby zwiedzić ECN musi wcześniej dokonać rezerwacji przez stronę bilety.ecn.kielce.pl. Liczba miejsc ograniczona.
Wzgórze Zamkowe, OMPiO oraz Instytut Dizajnu, ul. Zamkowa 3
W ramach Europejskiej Nocy Muzeów placówki będą czynne od godz. 18.00 do 24.00. W Galerii Głównej Instytutu Dizajnu można zwiedzić interaktywną wystawę Ekoeksperymentarium. Z kolei do Galerii na Piętrze placówka zaprasza na kielecką odsłonę wystawy ”Obrzeża. Szara strefa urbanistyki”.
W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej można zwiedzić stałą ekspozycję w dawnym więzieniu kieleckim.
Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Kapitulna 2
Podczas Europejskiej Nocy Muzeów galerie będą czynne od godz. 17.00 do 24.00. Zwiedzający będą mogli zobaczyć: w Galerii Górnej – „Chwile” Doroty Świdzińskiej; w Galerii Dolnej – „Przegląd fotografii w technikach dawnych i alternatywnych”; w Galerii Małej – „Another vision of a woman” Edwarda Hartwiga.
Wieża Sztuki, pl. Niepodległości 1A
Galeria Wieża Sztuki zaprasza 18 maja, w godz. 20.00-24.00. Na uczestników czeka wystawa malarstwa Beaty Wrzesińskiej – II piętro. Na poziomie „O” oraz I piętrze czekają obrazy, grafiki i rzeźby artystów z Polski i z zagranicy. Będzie można porozmawiać o sztuce, dowiedzieć się, jak inwestować w dzieła sztuki oraz… wprowadzić wiedzę w życie i zakupić jakąś pracę.
Muzeum Historii Klubu Iskra Kielce, Hala Legionów, ul. L. Drogosza 2
W Noc Muzeów Muzeum Historii Klubu będzie można zwiedzać w godzinach od 18.00 do 22.00 O każdej pełnej godzinie zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem (ostatnie o godz. 21.00). Wstęp jest wolny.
Eksponaty znajdują się w gablotach pod trybunami, podziwiać można szereg interesujących eksponatów, które składają się na fascynującą wystawę prezentującą historię nie tylko klubu piłki ręcznej, ale też kieleckiego sportu. I tak podziwiać można m.in. umowę pierwszego trenera Wacława Mozera z 1 września 1965 roku, która jest dowodem na powstanie właśnie tego dnia klubu. Ponadto pokazywany jest gwizdek legendarnego szkoleniowca Edwarda Strząbały, trofea i puchary z tymi najcenniejszym za zwycięstwo w Lidze Mistrzów w 2016 roku, akcesoria kibicowskie, elementy opraw, ale też medale, koszulki, osobiste notatki trenerskie m.in. Bogdana Wenty.
Muzeum Historii Kielc, ul. św. Leonarda 4
W sobotę 18 maja od godz. 19.00 do 24.00 Muzeum Historii Kielc zaprasza kielczan do zwiedzania wszystkich czynnych wystaw:
– stałej wystawy historycznej „Z dziejów Kielc”;
– nowej wystawy czasowej „Kielce i region w fotografii Władysława Kosterskiego-Spalskiego”;
– wystawy „Nie tylko AI” przygotowanej w Małej Galerii przez członków Koła Naukowego Studentów „210 Studio”, działającego przy Instytucie Sztuk Wizualnych UJK;
– wystawy dawnych płyt gramofonowych i ich okładek z kolekcji p. Jacka Mętraka, która będzie dostępna w sieni muzeum.
Wstęp na wszystkie wystawy bezpłatny. Ostatnie wejście o godz. 23.30.
Dom Środowisk Twórczych, ul. Zamkowa 5
W ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów Dom Środowisk Twórczych Pałacyk Zielińskiego zaprasza w sobotę, 18 maja na Noc Muzeów. W godzinach od 16.00 do 24.00 bezpłatnie będzie można zwiedzić Muzeum Hammonda oraz Galerię „Dom Praczki”.
W Muzeum Hammonda oprócz zwiedzania ekspozycji odbędzie się prelekcja „Złota Era organów Hammonda w muzyce rockowej” poprowadzona przez Jerzego Skarżyńskiego. Pierwsza część wykładu będzie pogadanką historyczną, zaś druga część będzie muzyczną analizą fenomenu organów Hammonda na podstawie najistotniejszych utworów muzyki rockowej.
Na dziedzińcu Galerii Współczesnej Sztuki Sacrum „Domu Praczki” zapłoną pochodnie, a we wnętrzach będzie można posłuchać opowieści i zwiedzić wystawę Mariusza Mikołajka „Najważniejsze jest światło”. Chętni będą także mogli wylosować dla siebie odpowiednie sentencje, ale w Praczce zamiast ciasteczka z wróżbą będzie pranie z wróżbą, a sentencje będą w małym modelu pralki.
Muzeum Zabawek i Zabawy, pl. Wolności 2
W ramach obchodów Nocy Muzeów, 18 maja, Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza wszystkich na wyjątkowe wydarzenie pełne emocji, wspomnień i dziecięcych sentymentów. Jest to święto sympatyków muzeów z okazji Dnia Muzealnika.
Ekspozycje czasowe i stałe będą dostępne dla zwiedzających od godziny 19.00 do 24.00.
Pokazy bajek na dziedzińcu muzealnym – źródłem będzie bogactwo Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Bajkowe kino plenerowe na dziedzińcu muzeum, od zmierzchu aż do 23.30, ulubione postacie z dzieciństwa m.in.: Reksio, Bolek i Lolek, Pampalini, Kapitan Kliper.
Pociąg do Muzeum – specjalne rodzinne warsztaty animacji, które przeniosą uczestników w świat tworzenia filmów animowanych. Warsztaty odbędą się w dwóch turach: 19.30-20.30 oraz 21.30-22.30. Zapisy na warsztaty będą przyjmowane w dniu wydarzenia od godziny 19.00.
Wstęp wolny.
Kieleckie Centrum Kultury, plac Moniuszki 2b, scena plenerowa
Orkiestra Ludwika Sarskiego wystąpi w Noc Muzeów, 18 maja, o godz. 21.00, na Scenie Plenerowej Kieleckiego Centrum Kultury. Koncert muzyki ilustrującej „na żywo” pokaz etiud Romana Polańskiego.
Kolektyw artystyczny założony przez multiinstrumentalistów – kompozytorów: Damiana Szymczaka oraz Piotra Tomalę. Artyści łączą takie style jak early jazz, ragtime, tango, swing, czy klezmer. Zespół z dużym powodzeniem koncertuje w Polsce i za granicą.
Działalność´ Orkiestry Ludwika Sarskiego to kameralne koncerty oraz wykonywanie autorskiej muzyki na żywo do filmów niemych Bustera Keatona, Charliego Chaplina, Romana Polańskiego i innych.
14 maja 2021 roku miała miejsce premiera płyty Orkiestry Ludwika Sarskiego pt. „THE KID”, wydana przez DUX Recording Producers. Album jest hołdem dla twórczości Charliego Chaplina i inspirowany jest jego filmem „Brzdąc”, który w 2021 roku obchodził 100 rocznicę premiery.
Koncerty kameralne kolektywu cieszą się dużą popularnością, ponieważ dzięki ilustracyjnej muzyce filmowej słuchacz okiem wyobraźni przenosi się w świat kina, podróżując po epokach, miejscach i sytuacjach znanych mu z filmowych kadrów.
Wstęp wolny.
Galeria U Strasza, ul. Ściegiennego 2
Galeria U Strasza zaprasza w sobotę, 18 maja, od godz. 20.00. To nie tylko okazja do obejrzenia wystawy, ale władze Związku Polskich Artystów Plastyków/ Okręg Świętokrzyski zapraszają osoby, które chciałyby podzielić się z nimi swoją twórczością fotograficzną.
Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Kielcach i jego oddziałach
W sobotnią noc 18 maja Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza do wszystkich swoich oddziałów.
Dla zwiedzających darmowy wstęp na ekspozycje stałe w godzinach 19.00-24.00 (ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem).
Dawny Pałac Biskupów Krakowskich
- Wnętrza zabytkowe XVII–XVIII w.;
- Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej;
Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku:
- Wnętrza mieszkania pisarza: gabinet, salon, jadalnia, palarnia i sypialnia;
- Sienkiewicz – dopełnienie;
Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach
- Eksponaty związane z okresem dzieciństwa Stefana Żeromskiego i osobami mu najbliższymi;
- Materiały dokumentujące lata nauki w Męskim Gimnazjum Rządowym oraz twórczość Stefana Żeromskiego;
Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach
- Od różnorodności do dialogu;
- Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy;
- Historia motoryzacji w miniaturze;
- Od sacrum do profanum. Malarstwo i rzeźba w sztuce ludowej.
Dodatkowo podczas Nocy Muzeów w Muzeum Dialogu Kultur, odbędzie się pokaz filmów z cyklu „Dzieła utracone”, opowiadających historie obiektów, które zaginęły z terenu Polski w czasie II wojny światowej. Filmy, reżyserowane przez Agnieszkę Trzos, to: „Gitara”, „Portret mężczyzny”, „Diana” oraz „Autoportret”.
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy (zwiedzanie wystawy możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji)
- Pawilon archeologiczny
- Rezerwat archeologiczny w podziemiach bazyliki
- Podziemny korytarz
Uwaga! 19 maja powyższe oddziały będą otwarte od godziny 12.00.
Noc Muzeów 2024 z Muzeum Wsi Kieleckiej
Kielce
W Dworku Laszczyków w Kielcach, w godz. 19.00-23.30 będzie dostępna wystawa „Zegadłowe kołki w płocie i inne cudaki. Niezwykły świat rzeźb rodziny Zegadłów”.
Michniów
W ramach Nocy Muzeów historycy z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie zapraszają na bezpłatne popołudniowe i wieczorne zwiedzanie ekspozycji. Podczas Nocy Muzeów spotkają rekonstruktorów prezentujących dioramę historyczną, będą to pokazowe sceny z życia i działalności świętokrzyskich partyzantów. Zagra młodzieżowy kwartet gitarowy, który zaprezentuje ciekawe aranżacje utworów muzyki klasycznej i pieśni patriotycznych. 18 maja 2024 r. Mauzoleum będzie czynne od 10.00 do 22.00, wydarzenia towarzyszące od 17.00 do 22.00.
Bodzentyn
Muzeum przedłuża świętowanie Nocy Muzeów 2024 o jeden dzień. 19 maja, o godz. 19.00 zaprasza do Zagrody Czernikiewiczów w Bodzentynie na koncert pieśni szantowych zespołu „Old Marinners”. W ramach Nocy Muzeów 2024 roku zagroda w dniu koncertu będzie czynna od godz. 12.00 do 21.00.
Warszawa
„Noc Muzeów – wieś świętokrzyska w stolicy” to tytuł wydarzenia jakie Muzeum Wsi Kieleckiej w nocy z 18 na 19 maja organizuje w Warszawie w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi (ul. Krakowskie Przedmieście 66). O godz. 19.00 wydarzenie rozpocznie koncert Zespołów Pieśni i Tańca Małogoszcz, Wierna Rzeka oraz Piekoszowianie. O godz. 21.00 rozpocznie się potańcówka: na której zagrają Kapela Macieja Ulewińskiego, Działoszacy Adama Kocerby, Rodzinna Kapela Korbanów, Kapela Piekoszów.
Muzeum zaprezentuje pięć wystaw:
- „Świat ludowej wyobraźni – twórczość rzeźbiarska Andrzeja Kozłowskiego”, na której przedstawi ponad 40 rzeźb wybitnego twórcy ludowego, które zawiodą widzów do świata legend i baśni świętokrzyskich.
- „Świętokrzyskie Inspiracje Fotograficzne – świętokrzyski strój ludowy w obiektywie Grzegorza Sideł”, prezentująca tradycyjne stroje ludowe funkcjonujące na terenie szeroko pojętej Kielecczyzny.
- „A nasza ziemia w pasy! – krajobraz kielecki w fotografii Pawła Pierścińskiego”, ukazująca krajobraz wiejski Gór Świętokrzyskich.
- Wystawa Plakatów Muzeum Wsi Kieleckiej, promujących wystawy i wydarzenia w Muzeum Wsi Kieleckiej autorstwa plastyka Grzegorza Chorążka. Artysta w trakcie wydarzenia będzie malował obraz nawiązujący do tradycji ludowych Kielecczyzny.
- „Filmowy skansen” – 30 plansz prezentujących Park Etnograficzny w Tokarni, jako lokację znaczących produkcji filmowych polskich i zagranicznych.
Odbędą się warsztaty rękodzielnicze, które poprowadzą znakomici twórcy ludowi – Andrzej Kozłowski (rzeźbiarz ludowy) oraz Radosław Koniarz (ceramika). Warsztat „Domeczki z deseczki” poprowadzą pracownicy Muzeum Wsi Kieleckiej.
Do Warszawy z Muzeum Wsi Kieleckiej pojedzie sześć kół gospodyń wiejskich z pysznymi potrawami lokalnymi oraz rękodziełem: KGW Piekoszów, KGW Sadek, KGW Kowalanki, KGW Łomianeczki, KGW Zagórzanki, KGW Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet z Gnieździsk.
Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Noc Muzeów na Wydziale Sztuki UJK, ul. Podklasztorna 117
Koncert jazzowy, warsztaty artystyczne oraz wernisaż nowej wystawy – to tylko część atrakcji, które z okazji Nocy Muzeów przygotowali pracownicy Wydziału Sztuki UJK. Wydarzenie odbędzie się 18 maja, w siedzibie Instytutu Sztuk Wizualnych UJK na ul. Poklasztornej 117 w Kielcach.
Noc Muzeów to jedna z najpopularniejszych inicjatyw kulturalnych w Europie, która co roku przyciąga do muzeów, galerii i centrów nauki tysiące miłośników sztuki. Tegoroczna edycja akcji będzie miała charakter jubileuszowy, ponieważ odbędzie się już po raz 20.
W ten wyjątkowy wieczór swoje drzwi przed wielbicielami plastyki i muzyki otworzy także Instytut Sztuk Wizualnych UJK. Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 18.00, a jej zakończenie przewidziano na godz. 23.00. Udział jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy, które przyjmuje mgr Ewa Starz (sekretariat Instytutu Sztuk Wizualnych), pod numerem telefonu: 41 349 66 51 oraz adresem: iep@ujk.edu.pl.
Program wydarzenia:
Warsztaty z haftu ręcznego „Nitką malowane”, godz. 18.00-20.00, sala 204. Prowadząca – dr Magdalena Leśniak.
Podczas zaplanowanego warsztatu uczestnicy poznają technikę haftu ręcznego, pełnego i przekonają się o jego potencjale do twórczego wykorzystania. Instruktorka pokaże przykłady współczesnych dzieł tekstylnych. W kolejnym etapie uczestnicy warsztatu sami wykonają swoje dzieło w poznanej technice. Każdy uczestnik stworzy swój własny abstrakcyjny obraz, wyhaftowany muliną, cekinami lub koralikami. Na miejscu dostępne będą igły, tamborki, cekiny, koraliki. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą muliny i niewielkich kawałków materiałów bawełnianych (40×40 cm.) Liczba uczestników: grupa do 10 osób;
Warsztaty malarskie „Malarskie impresje na temat Uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego w Kielcach”, godz. 18.15-20.15, sala 201. Prowadzący – prof. dr hab. Małgorzata Bielecka-Kiesner oraz grupa studencka I roku I st. Studiów kierunki Sztuki Plastyczne
Warsztaty odbędą się w świetle multisensorycznych doświadczeń uczestników warsztatów lub/oraz w oparciu o materiały wizualne prezentowane przez grupę prowadzącą spotkanie. Uczestnicy: zapraszamy przedstawicieli społeczności akademickiej, gości z zewnątrz, bez ograniczeń wiekowych. Max. liczba uczestników: grupa do 15 osób.
Warsztaty „Design kinetyczny – projektowanie i wykonywanie obiektów napędzanych siłą wiatru”, godz. 18.00-21.00, sala 17. Prowadzący – mgr Grzegorz Sowiński.
Podczas warsztatów dowiesz się o tym, że w Kielcach wieje, ale także o tym jak wykorzystać to w projektach. Zapoznasz się z procesem projektowania i produkcji przedmiotów z drewna z użyciem technologii frezowania CNC. W tym celu wspólnie zaprojektujemy i zbudujemy małe ruchome obiekty napędzane turbiną wiatrową. Max. liczba uczestników: grupa do 10 osób.
Warsztaty małej formy rzeźbiarskiej, godz. 18.00-23.00, sala 5. Prowadzący – dr hab. prof. UJK. Henryk Sikora. Max. Liczba uczestników: grupa do 10 osób.
Koncert „Jazz, dialogi”, godz. 20.00-21.00, scena SPA. Na scenie zaprezentują się Wojciech Lipiński (gitary, loopy, elektronika) oraz Piotr Sitkowski (instrumenty klawiszowe, elektronika).
Wernisaż wystawy „MALUJ” autorstwa Konrada Stróżyka, godz. 21.00, Galeria SPA. Kurator wystawy – dr Wojciech Domagalski.
Europejska Noc Muzeów w Instytucie Sztuk Wizualnych to również możliwość zwiedzania dwóch wystaw czasowych, których kuratorem jest do Maciej Zdanowicz:
„Doświadczenie nowoczesności – między utopią a antyutopią”. Galeria 1, Galeria 2, CSW ArtLAB UJK
Resul Ay, „MY ISSUES”. Galeria Corner, CSW ArtLAB UJK
W tym roku pojawi się komunikacyjna niespodzianka, która zagwarantuje prawdziwą podróż w przeszłości kieleckiego transportu miejskiego.
Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc informuje, że zbliżająca się noc muzeów w Kielcach oprócz bogatej oferty przygotowanej przez różne instytucje będzie także okazją do przejechania się zabytkowym autobusem marki IKARUS.
– Władze miasta wspólnie z klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej w Kielcach uruchomią specjalną linię, która będzie kursowała od urzędu miasta do Centrum Geoedukacji przy ul. Daleszyckiej. Przejazd będzie w pełni bezpłatny, a będzie odbywał się przegubowym, zabytkowym IKARUSEM w kolorze niebieskim. Starsi kielczanie zapewne doskonale go pamiętają. Z kolei młodsi będą mieli okazję przekonać się jak wyglądało podróżowanie takim autobusem – mówi.
Zabytkowy IKARUS podczas nocy muzeów będzie jeździł na specjalnie utworzonej linii M. Pierwszy odjazd sprzed urzędu miasta odbędzie się o godz. 18.30. Z kolei ostatni kurs zostanie wykonany o godz. 22.30.
Trasa przejazdu:
Urząd Miasta – Plac Artystów – Bazylika Katedralna – Seminaryjska/Jana Pawła II – Seminaryjska/Tarnowska – Tarnowska/Wojska Polskiego – Pileckiego Daleszycka Centrum Geoedukacji
Daleszycka Centrum Geoedukacji – Pileckiego/Tarnowska – Tarnowska/Wapiennikowa – Tarnowska/Prosta – Seminaryjska/Tarnowska – Seminaryjska/Żeromskiego – Seminaryjska/Jana Pawła II – Paderewskiego/Sienkiewicza – Urząd Miasta
Oprócz tego funkcjonujące w sobotę linie 21, 34, 35 i 46 zostają wzmocnione liniami o oznaczeniach odpowiednio 21M, 34M, 35M oraz 46M. Ich autobusy wyjadą wieczorem i będą uzupełniały częstotliwość kursowania autobusów na głównych liniach. Dodatkowo wydłużone zostaje kursowanie darmowych linii autobusowych 0W i 0Z.
Z kolei linie nocne N1 i N2 w noc z soboty na niedzielę, aby ułatwić powroty do domów wykonają dodatkowe kursy.
POWIAT KIELECKI
Noc Muzeów na Żeromszczyźnie
Po raz pierwszy w historii Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” oraz dworku Stefana Żeromskiego zapraszamy na „Noc Muzeów na Żeromszczyźnie”. W sobotę, 18 maja na wszystkich, którzy pojawią się w Ciekotach czekać będą specjalnie przygotowane niespodzianki związane z pisarzami Barbarą Wachowicz i Stefanem Żeromskim.
O godz. 18.00 rozpocznie się oprowadzanie po przestrzeni Barbary Wachowicz w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”. Wypełniają osobiste pamiątki po pisarce. Będzie przekonać się, po jakie książki najczęściej sięgała pisarka i dlaczego ukochała sobie kolor fioletowy. Wstęp jest wolny.
O godz. 19.00, 20.30 i 22.00 zaplanowano wejścia do dworku Stefana Żeromskiego. Obok tradycyjnego oprowadzania po muzeum nie zabraknie specjalnie przygotowanych na tę noc niespodzianek. Odwiedzający będą mogli zobaczyć oryginalne pamiątki związane ze Stefanem Żeromskim i jego rodziną m.in. zdjęcia, pocztówki z dedykacją, czy pierwodruki dzieł opatrzone sygnaturą pisarza. To eksponaty na co dzień niedostępne dla odwiedzających. Tym bardziej warto odwiedzić dworek. Bilety w cenie specjalnej: 5 zł i 2 zł (lokalny).
O godz. 20.00 przed dworkiem rozpocznie się koncert Michała Kopcia, instrumentalisty, aranżera. Zabrzmią utwory najpopularniejszych kompozytorów XVIII i XIX wieku. Wśród nich: V. Monti, L. Boccherini, A. Dworzak, H. Wieniawski, S. Moniuszko. Wstęp jest wolny. 18 maja Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” i dworek Stefana Żeromskiego będą czynne od godz. 15.00.
W Pracowni Dzieł i Piśmiennictwa mieszczącej się w dworku będzie można obejrzeć pierwsze egzemplarze wydań książek Stefana Żeromskiego, ale również uporządkowany chronologicznie zbiór cennych zbiorów filatelistycznych. Najcenniejsze są białe kruki a wśród nich debiutanckie „Opowiadania” Stefana Żeromskiego w wydaniu z 1895 roku. W zbiorach pierwszych wydań są także m.in. „Utwory powieściowe” z 1898 roku, „Rozdziobią nas kruki i wrony” (wydane pod pseudonimem Maurycy Zych) z 1905 roku, „Duma o hetmanie” z 1908 roku, „Róża” (wydana pod pseudonimem Józef Katerla) z 1909 roku, „Andrzej Radek czyli syzyfowe prace” z 1910 roku, „Pomyłki” z 1923 roku. Część z książek posiada pamiątkowe exlibirsy Stefana Żeromskiego, które pisarz umieszczał na pierwszych kartach swoich dzieł. Warto zwrócić uwagę również na pierwszą biograficzną opowieść o pisarzu, której autorem jest jego kuzyn Stanisław Piołun – Noyszewski („Stefan Żeromski. Dom, dzieciństwo i młodość” z 1928 roku. Szczególną uwagę zwracają także pisma opatrzone dedykacjami napisanymi przez Stefana Żeromskiego a są to:
– Traktat „O przyszłość Rapperswilu” – „Powieść o Udałym Walgierzu”.
Do cennych pamiątek należą oryginalne dziewiętnastowieczne fotografie takie jak:
– Wincenty Żeromski ojciec pisarza, w wieku dojrzałym, z czasów kiedy mieszkał w Ciekotach. Pod fotografią znajduje się mało czytelny napis: „W. Krajewski w Kielcach” . To znak, że zdjęcie zostało wykonane w Zakładzie Artystyczno-Fotograficznym Władysława Krajewskiego w Kielcach. Ważne jest to, że do dziś zachowały się jedynie dwie takie fotografie. Jedna z nich znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie, a druga jest w zbiorach dworku Stefana Żeromskiego w Ciekotach;
– Fotografia portretowa Heleny Modrzejewskiej, zwykle sprzedawana w teatrach i księgarniach, na jej rewersie znajduje się własnoręczna dedykacja Stefana Żeromskiego o treści „Cudnie piękną jest Modrzejewska, ale Tyś dla mnie Mateczko najpiękniejsza D.22 marca 1887”. Fotografia nosi ślady zniszczenia, zapewne od wielokrotnego oglądania przez adresatkę słów, którą była Helena Radziszewska, siostra jego macochy, z którą pisarza łączyło płomienne uczucie;
– Zdjęcie Agnieszki z Jackowskich Katerli, macierzystej babci Stefana Żeromskiego, które zostało wykonane, w tym samym co zdjęcie Wincentego Żeromskiego, zakładzie fotograficznym w Kielcach ok. 1873 roku;
– Wspólna fotografia Franciszki z Ostaszewskich i Kajetana Żeromskiego brata dziadka Stefana Żeromskiego z żoną;
– Fotografia przedstawiająca Józefa Saskiego z żoną Bolesławą;
– Cenna jest również oryginalna fotografia Adama Żeromskiego, syna pisarza, wykonana w 1914 roku w Zakopanem. Adaś w mundurku harcerskim siedzi na swojej ulubionej klaczy Łysce. Z tyłu znajduje się podpis wykonany prawdopodobnie ręką Oktawii Żeromskiej, żony Stefana i matki Adasia.
W pokoju Pani Żeromskiej będzie można zajrzeć do jej szafy bibliotecznej, w której znajduje się ulubiona lektura Stefana Żeromskiego z lat ciekocko-kieleckich autorstwa Wojciecha Goczałkowskiego „Wspomnienia lat ubiegłych” wydana w Krakowie w 1862 r.
Księgozbiór jest bardzo cenny ze względu na to, ze znajdują się tam utwory z końca XVIII w.
Noc Muzeów w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego i Parku Legend w Nowej Słupi
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana oraz Park Legend w Nowej Słupi zapraszają na magiczną Europejską Noc Muzeów 2024. W ramach tego wydarzenia obie placówki przygotował program pełen kultury i historii:
15.00 – I zlot Fanów Trylogii „Gołoborze” Aleksandry Seligi w Parku Legend, ul. Benedyktyńska 6;
19.00 – Otwarcie wystawy fotograficznej „Kopalnia w Rudkach na przestrzeni lat”;
20.00 – Koncert Kapeli Ciekoty, inspirowanej folklorem świętokrzyskim;
21.30 – Teatr Święty Spokój ze sztuką „Dziady cz. II”, amfiteatr przy Parku Legend;
19.00-23.00 – Bezpłatne zwiedzanie wystawy Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego (wejścia co 20 minut, ostatnie wejście o 22.00).
Noc Muzeów w Chęcinach
18 maja obiekty kulturalne w Chęcinach pozostaną otwarte dla zwiedzających do godz. 23.00. Będzie to wyjątkowy czas, by zobaczyć nocą uroki chęcińskiego Zamku Królewskiego, tajemniczo prezentującej się Zabytkowej kamienicy Niemczówka oraz Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej – dawnej Synagogi.
Dodatkowo w ramach biletu wstępu, który będzie kosztować tylko 1 zł w każdym z trzech obiektów, nasi oprowadzą gości po zamkowych dziedzińcach, piwnicach jednej z najlepiej zachowanych chęcińskich szesnastowiecznych kamienic oraz opowiedzą dzieje chęcińskich Żydów w Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej.
Godziny zbiórek:
- przy studni na Zamku Królewskim o godzinie 20.30 i 22.00;
- w sieni Zabytkowej kamienicy Niemczówka w Chęcinach, ul. Małogoska 7 o godzinie 19.00, 20.30 i 22.00;
- w Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej w Chęcinach, ul. Długa 21 o godzinie 19.00, 20.30 i 22.00.
Promocyjna cena biletu, wynosząca 1 zł, obowiązuje po standardowych godzinach zamknięcia kas w obiektach, tj. na Zamku Królewskiego od 19.00, w „Niemczówce” od 18.00, w dawnej Synagodze od 18.00.
Noc Muzeów w Dworze Starostów Chęcińskich oraz Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu
Pokazy XVII-wiecznej mody, tańców, władania białą bronią, salwy armatnie oddawane prze konny regiment artylerii, a wreszcie Bitwa o Dwór Starostów Chęcińskich – to tylko część atrakcji, które czekają na widzów w sobotę 18 maja w Podzamczu. Widowisko historyczne będzie wstępem do Nocy Muzeów, w czasie której wszystkie obiekty na terenie RCNT będą dostępne bezpłatnie.
Sobotnie widowisko historyczne w Podzamczu rozpocznie się już o godzinie 10. Otwarty zostanie wówczas XVII wieczny obóz wojskowy, w którym będzie można podpatrywać wyposażenie, broń i organizację historycznych regimentów wojskowych. Zaplanowano także pokazy musztry, manewry formacji a także – pobór rekruta.
Oficjalne rozpoczęcie widowiska zaplanowane jest w samo południe. Wtedy zaprosimy gości do tańca, do Poloneza – chcemy by w tradycyjnym korowodzie w naszych ogrodach razem z rekonstruktorami wzięli udział również widzowie.
W dalszej części wydarzenia planujemy popisy XVII-wiecznych regimentów artylerii konnej (będą salwy), piechoty autoramentu cudzoziemskiego (muszkieterzy) oraz narodowego (hajducy, Kozacy). Będą również pokazy walki na szable oraz barokowej mody męskiej i damskiej. Część historyczną zwieńczy bitwa o Dwór Starostów Chęcińskich w wykonaniu około 50 rekonstruktorów oraz… chętnych do bitki zwiedzających.
Właściwa Noc Muzeów rozpocznie się o 17. Od tej godziny, aż do 22, będzie można za darmo zwiedzać Dwór Starostów Chęcińskich (barokowe komnaty, ekspozycje strojów z epoki, drobiazgowo wykonana kopia egzemplarza Konstytucji 3 Maja) oraz Centrum Nauki Leonardo da Vinci z jego ekspozycjami poświęconymi możliwościom ludzkiego ciała oraz ochronie przyrody (odbędą się specjalnie przygotowane z okazji Nocy Muzeów warsztaty i pokazy naukowe).
Całość wydarzenia zakończymy spektakularnym pokazem tańca z ogniem przed Centrum Leonardo da Vinci!
Udział w sobotnich wydarzeniach w Podzamczu to gwarancja świetnej zabawy, możliwość zrobienia niepowtarzalnych zdjęć oraz aktywnego wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody.
Harmonogram widowiska historycznego:
10.00 – Otwarcie XVII-wiecznego obozu wojskowego (życie obozowe, manewry regimentowe, nabór rekruta)
12.00-12.30 – Oficjalne rozpoczęcie imprezy “Polonezem” – zaproszenie gości do tańca
12.30-15.30 – Komnaty dworskie – życie dworskie w XVII wieku
12.30-13.00 – Pokazy artylerii konnej XVII wieku
13.00-13.30 – Prezentacja staropolskiej sztuki walki na broń białą
13.30-14.00 – Piechota XVII wieku – autorament cudzoziemski (muszkieterzy)
14.00-14.30 – Piechota XVII wieku – autorament narodowy (hajducy, Kozacy)
16.00-17.00 – Pokaz mody damskiej i męskiej XVII wieku
17.30-18.00 – Bitwa o Dwór starostów chęcińskich (epizod I)
19.00-20.00 – Bitwa o Dwór starostów chęcińskich (epizod II)
20.30 – Przemarsz grup rekonstrukcyjnych, salwa honorowa (zakończenie części historycznej)
21.00 – Pokaz tańca z ogniem
W godzinach 17.00-22.00 darmowe zwiedzanie obiektów.
BUSKO-ZDRÓJ
Z kolei w Willi Polonia – Buskiej Galerii Sztuki o godzinie 15 rozpocznie się buska Noc Muzeów. W programie będzie możliwość zwiedzania aktualnej wystawy
„Buscy Artyści dla Buska”, a o godzinie 20 rozpocznie się koncert „Klasyka na Dobranoc” w wykonaniu Julii i Pawła Koreptów.
JĘDRZEJÓW
W Jędrzejowie zwiedzić można nocą aż dziesięć obiektów, w to wydarzenie włączyła się gmina Jędrzejów, więc do muzeum dojedziemy autobusami linii M bezpłatnie, o czym informuje Jan Przypkowski dyrektor Muzeum imienia Przypkowskich w Jędrzejowie.
– Na zwiedzających czeka pełne tajemnic mieszkanie Feliksa Przypkowskiego oraz zabytkowe apartamenty w dawnej aptece z pałacowym wyposażeniem. Będziemy też oprowadzać po naszych czasowych wystawach m.in. Bartka Kiełbowicza „No future” – dodaje.
Ponadto przygotowano atrakcje dla dzieci: przejazd kolejką wąskotorową i dobranockę w muzeum.
MUZEUM IM. PRZYPKOWSKICH
Pl. T. Kościuszki 7-8, w godzinach 19:30 – 00:00
- NOCNE ZWIEDZANIE pełnego tajemnic mieszkania doktora Feliksa Przypkowskiego oraz zabytkowych apartamentów w dawnej aptece z pałacowym wyposażeniem – w godz. 19:30-23:00;
- DOBRANOCKA W MUZEUM – najmłodszych zapraszamy na spotkanie z różnymi ciekawymi przedmiotami z dawnych czasów. Wszystko będzie można zobaczyć z bliska, a nawet dotknąć! Godz. 19:45 – Sala Kameralna;
- WYSTAWA BARTŁOMIEJA KIEŁBOWICZA „NO FUTURE” – czy rzeczywistość zaczyna buntować się przeciw nam? Na ekspozycjach stałych Muzeum pojawiły się zaskakujące „wtręty”! Niektóre zauważymy od razu, inne trudno jest odszukać. O co w tym wszystkim chodzi? Dyrektor Muzeum Jan Przypkowski zaprasza na oprowadzanie: kasa Muzeum, godz. 20:00 i 21:30 (poza spotkaniami samodzielne zwiedzanie wystawy w godz. 19:30-23:00);
- WYSTAWA „EKSLIBRIS I GRAFIKA W ZBIORACH MUZEUM IM. PRZYPKOWSKICH W JĘDRZEJOWIE” – dzięki pasji założycieli jędrzejowskiej kolekcji Muzeum zgromadziło ogromny zbiór dawnych i współczesnych znaków książkowych oraz grafik wykonanych najróżniejszymi technikami. Ich wybór prezentujemy na specjalnej wystawie, po której oprowadzi jej kuratorka, Danuta Borucka. Mała Galeria, godz. 21:00 (poza spotkaniem samodzielne zwiedzanie wystawy w godz. 19:30-23:00);
- KONCERT MIKE F & DEV J – to nowoczesne brzmienia w wyjątkowym otoczeniu nocnego Ogrodu Czasu… Godz. 21:30 – Ogród Czasu (w razie niepogody podcienia pod Pawilonem Wystawowym);
- OGRÓD CZASU NOCĄ – wyjątkowa okazja, by zobaczyć Ogród Czasu w nocnej odsłonie, oświetlony kolorowymi lampkami i poczuć jego niepowtarzalną atmosferę. W godz. 19:30-00:00;
- LAPIDARIUM – nasza najnowsza wystawa stała – historia Jędrzejowa i okolic zaklęta w kamieniu – zabytkowa Altana w Ogrodzie Czasu, w godz. 19:30-00:00.
Świętokrzyska Kolejka Wąskotorowa „Ciuchcia Ponidzie”
Godz. 17:00 – 22:00. Stacja kolejki wąskotorowej w Jędrzejowie „Jędrzejów Wąskotorowy”. Wjazd od ul. Armii Krajowej.
- „Wsiąść do pociągu niebylejakiego…” – bezpłatny przejazd dla mieszkańców na trasie Jędrzejów Wąskotorowy – Jasionna – Jędrzejów Wąskotorowy, odjazd pociągu godz. 17:00, planowany powrót ok. godz. 19:50, przystanki na trasie:
Jędrzejów – Jasionna
– Jędrzejów Wąskotorowy – Stacja – odjazd 17:00
– Miasteczko ruchu drogowego (przed przejazdem na ul. Górnej) – odjazd 17:15
– ul. Partyzantów (przed przejazdem) – odjazd 17:30
– ul. Głowackiego (przed przejazdem) – odjazd 17:45
– Piaski (Podkowa) – odjazd 18:00
– Borki (za przejazdem) – odjazd 18:10
– Jasionna – przyjazd 18:25 – odjazd 18:40
Jasionna – Jędrzejów
– Jasionna – odjazd 18:40
– Borki (przed przejazdem) – odjazd 18:55
– Piaski (Podkowa) – odjazd 19:05
– ul. Głowackiego (przed przejazdem) – odjazd 19:20
– ul. Partyzantów (przed przejazdem) – odjazd 19:30
– Miasteczko ruchu drogowego (przed przejazdem na ul. Górnej) – odjazd 19:40
– Jędrzejów Wąskotorowy – Stacja – przyjazd 19:50
- ekspozycja związana z historią kolejki wąskotorowej
- 17:00 – 19:00 warsztaty twórcze dla najmłodszych „Z kalendarza kolejarza…”
- 18:00 – spotkanie z panią Geną Rosołowską, autorką bajek dla dzieci, m.in. „Pan Parowozik”
- zabytkowy park maszynowy w dawnej hali napraw parowozów
Stacja Kuźnia – Jędrzejów
Teren stacji kolejki wąskotorowej w Jędrzejowie „Jędrzejów Wąskotorowy”. Pokazy kowalstwa artystycznego w godzinach 18:00 – 23:30.
Archiopactwo oo. Cystersów
Ul. Klasztorna 20
Możliwość nocnego zwiedzania zespołu klasztornego wraz z przewodnikiem w następujących godzinach: 19:00 – dzieci, 20:00 – dzieci i dorośli. Początek oprowadzania w kościele klasztornym.
Centrum Kultury w Jędrzejowie
Al.. Piłsudskiego 3, w godzinach 20:00 – 00:00.
- Hol Główny CK i Sala Kina CK:
Instalacja Artystyczna „Perła Kultury”. Instalacja łącząca elementy kostiumów i scenografii widowiska plenerowego „Perła – Teatrum o Mistrzu Wincentym” oraz światło, dźwięk, zapach i multimedia. Całość nawiązująca do historii Jędrzejowa i osoby błogosławionego Wincentego Kadłubka. Zapraszamy w tę niezwykłą podróż śladami historii Miasta, podczas Nocy Muzeów do Centrum Kultury w Jędrzejowie.
Instalacji towarzyszyć będą otwarte projekcje kinowe zarejestrowanego w 2023 r. widowiska plenerowego pt. „Perła – Teatrum o Mistrzu Wincentym” (scenariusz i reżyseria Ireneusz Ślusarczyk), z którego pochodzą kostiumy i rekwizyty tworzące instalację. Film zostanie w całości wyświetlony dwukrotnie: o godz. 20.00 i 22.00.
- Galeria „Na Piętrze” i „Pod Kolumnami” w CK:
Wystawa abstrakcyjnych form malarskich pt. „Moje ekspresje” autorstwa Michała Jamioła – artysty pochodzącego z Kielc, uprawiającego malarstwo wielkoformatowe (kuratorka: Monika Iwan). Wizyta w galeriach Centrum Kultury podczas Jędrzejowskiej Nocy Muzeów to swoista wycieczka w świat koloru.
Pracownia Malarska Zbigniewa Kasprzaka
Ul. 11 Listopada 49, w godzinach 18:00 – 00:00. Prezentacja prac własnych; prezentacja prac artystów jędrzejowskich; prezentacja rzeźby ludowej Mariana Porady.
Kapliczka św. Walentego
Ul. 11 Listopada 54. W godzinach 18:00 – 00:00.
Możliwość zwiedzenia wnętrza kapliczki z ołtarzem świętego Walentego – patrona zakochanych.
Kościół św. Trójcy
Ul. Jana Pawła II 2. Godz. 21:00 – zwiedzanie wnętrz jędrzejowskiej fary z oprowadzaniem.
Komenda Powiatowa Policji
Ul. 11 Listopada 78. Jędrzejowska Policja zaprasza na dwa spotkania – o godz. 19.00 oraz 22.00.
Zaplanowano pokaz sprzętu policyjnego, radiowozów, pomieszczenia dla osób zatrzymanych (w miarę możliwości). Funkcjonariusze opowiedzą zwiedzającym o pracy w Policji.
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej
Ul. Władysława Reymonta 5. W godzinach 19:00 – 21:00.
Podczas spotkań zaprezentowane zostanie wyposażenie pojazdów pożarniczych oraz wykorzystywany przez funkcjonariuszy w działaniach ratowniczo-gaśniczych sprzęt pożarniczy. Odwiedzający dowiedzą się także, w jakich okolicznościach najczęściej powstają pożary, poruszona zostanie tematyka kształtowania prawidłowych zachowań i nawyków w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Każde spotkanie potrwa około 40 minut.
KAZIMIERZA WIELKA
W sobotę (18 maja) będzie można bezpłatnie zwiedzać basztę, która jest wizytówką miasta. Znajduje się w niej Muzeum Ziemi Kazimierskiej. Jest to wieża mieszkalna z 1888 roku. Dawniej znajdowały się w niej mieszkania praktykantów miejscowej cukrowni.
Jak powiedział burmistrz Adam Bodzioch, w muzeum zgromadzonych jest wiele interesujących zabytków i dokumentów, które warto poznać dla głębszego poznania historii Kazimierzy Wielkiej. Są tam również fotografie z wykopalisk, które były prowadzone w mieście.
Basztę będzie można zwiedzać od godziny 19.00 do 21.00.
KOŃSKIE
Spotkania z dawnymi technologiami i klasyką kina science-fiction w Maleńcu i dziesięć obiektów do zwiedzania w Jędrzejowie z bezpłatnym dojazdem autobusem miejskim. To specjalne atrakcje z okazji Nocy Muzeów.
W powiecie koneckim noc muzeów zapowiada się bardzo ciekawie w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu. Jak mówi dyrektor dr Maciej Chłopek tym razem przygotowano moc atrakcji dla fanów fantastyki.
– Będzie kino plenerowe, wyświetlimy stare filmy futurystyczne, fantastykę naukową z lat 50 i 60. XX wieku. Będziemy mogli zweryfikować jak przodkowie wyobrażali sobie nasze czasy – zachęca Maciej Chłopek.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 20 nocnym zwiedzaniem fabryki. Dostępne będą również dotąd niedostępne rewiry.
– Wejdziemy nocą tam, gdzie nigdy nie wchodzimy czyli pod „szaleńce”[wielkie koła wodne przyp.red.] by zobaczyć układ przekładni, zębatek. Będziemy odtwarzać dawne technologie wytwórcze, a także uruchomimy fabrykę nocą, co wygląda zupełnie inaczej niż w ciągu dnia. – zapewnia dyrektor.
Dla zwiedzających dostępna będzie pizza z pieca chlebowego, a także kiełbaski z grilla.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Fabryka będzie działać „do ostatniego gościa”.
OPATÓW I POWIAT OPATOWSKI
Nocą zajrzeć będzie można do podziemnej trasy turystycznej i Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie. Noc muzeów w tych dwóch miejscach rozpoczyna się o godzinie 18 i potrwa do godziny 24.00. Nie ma zorganizowanych grup i wejście jest bezpłatne, dlatego wystarczy jedynie pojawić się na miejscu by wziąć udział w tym wydarzeniu.
Podczas nocnego zwiedzania zamku Krzyżtopór w Ujeździe turyści będą mogli poznać nie tylko historię warowni, ale także zobaczyć pojedynki rycerskie, tańce dworskie czy spotkać ducha białej damy i mnicha. Początek o 20.30, wcześniej trzeba zarejestrować się w kasie biletowej.
OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
Po raz trzeci w noc zwiedzania muzeów włącza się Ostrowiecki Browar Kultury. Instytucja oferuje bardzo atrakcyjny program, który przedstawia Jacek Kowalczyk, dyrektor placówki.
– Zaczynamy od godziny 15, gdy w Strefie Aktywności Społecznej zorganizowane zostaną „Ostrowieckie gry bez prądu”. Obecni będą mogli skorzystać również z Neuromuzyki, gdy przy użyciu aparatu EEG, nasze fale mózgowe będą tworzyć własne kompozycje. Odwiedzający Ostrowiecki Browar Kultury w sobotę, będą mogli zobaczyć podziemia budynku, w tym również magazyny biblioteczne. W ciągu godzinnego zwiedzania poznać będzie można historię Stanisława Saskiego, właściciela browaru oraz zobaczyć oryginalne przedwojenne butelki ostrowieckiego browaru – mówił dyrektor.
Oprócz samego budynku browarniczego, na nocne zwiedzanie udostępnione będzie także kino Etiuda.
– Po raz pierwszy w Nocy Muzeów uczestniczyć będzie też budynek Etiudy. Tutaj koncentrować się będziemy szczególnie na Centrum Tradycji Hutnictwa i od razu zachęcamy wszystkich do zabrania ze sobą latarek, gdyż to miejsce zwiedzane będzie „po ciemku” – dodał dyrektor.
W Krzemionkach zainteresowani będą mogli poznać podziemną trasę turystyczną „unplugged” co oznacza, że zwiedzający poznawać świat pradziejowy będą wyposażeni we własne latarki, bądź specjalnie przygotowane neolityczne miniłuczywa. Dodatkowo „na powierzchni” nie braknie muzyki etnicznej i warsztatów z rozpalania ognisk oraz sposobu wykorzystania ich. Miejsca można rezerwować przez stronę internetową, bądź dzwoniąc na numer 41 260 55 50.
SANDOMIERZ
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu z okazji Nocy Muzeów przypomni czasy imperium rzymskiego. Będzie to nawiązanie do wystawy czasowej, która prezentowana jest w zamku, noszącej tytuł: „Okruchy antyku- importy rzymskie na ziemiach polskich”. W programie jest rekonstrukcja musztry legionów w języku łacińskim, a także gry i zabawy rzymskie – poinformował Marcin Kapka, rzecznik Muzeum Zamkowego. Rekonstrukcji towarzyszyć będzie przedstawienie pt. „Mit o stworzeniu Rzymu….jak to wszystko się zaczęło”,będące metaforyczną opowieścią o założeniu miasta. Ten program odbywać się będzie od godziny 17 do 21 na dziedzińcu zamkowym.
Z okazji Nocy Muzeów za symboliczną złotówkę można będzie zwiedzać wszystkie wystawy stałe i czasowe dostępne w zamku, m.in. galerię obrazów i rzeźb, ekspozycję dotyczącą dawnej kuchni królewskiej, koronę sandomierską, unikatowe szachy sandomierskie oraz wystawę krzemienia pasiastego w biżuterii i małych formach złotniczych. Wydarzenia potrwają do północy. Zostały przygotowane przy współpracy z Stowarzyszeniem Pro Antica.
Na Noc Muzeów zaprasza również Galeria Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu, gdzie w sobotę odbędzie się koncert chóru św. Marcina z Opatowa. Ten występ harmonizować będzie z aktualną tematyką ekspozycji, prezentowanej w Galerii, dotyczącej krajobrazów i zabytków Opatowa- powiedziała Katarzyna Pisarczyk, dyrektorka BWA. Chór wykona polskie pieśni artystyczne takie jak np. „Prząśniczka”, „Laura i Filon” oraz „Życzenie”. Początek o godzinie 19.
Program Nocy Muzeów przygotowało również Sandomierskie Centrum Kultury i oferuje m.in nocny spacer z przewodnikiem po Sandomierzu jak również zwiedzanie Bramy Opatowskiej i Podziemnej Trasy Turystycznej w promocyjnej cenie, czyli za 5 złotych. Ponadto o godzinie 18 w rynku starego miasta Teatr Dramatyczny SCK przypomni fragmenty „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. O godzinie 21.30 w tym samym miejscu odbędzie się koncert zespołu Jaśmin.
SKARŻYSKO-KAMIENNA
W skarżyskim Muzeum im. Orła Białego w Noc Muzeów będzie można skorzystać z pięciu godzin bezpłatnych atrakcji.
Między godz. 17 a 22 wstęp do placówki przy ul. Słonecznej będzie darmowy. Całość rozpocznie wystrzał artyleryjski, po którym ruszą wejścia na pokład kutra torpedowego ORP „Odważny”. Wstęp do jego kokpitu umożliwiany jest tylko kilka razy w roku, więc będzie to szczególna atrakcja. Gośćmi będą także marynarze ze Stowarzyszenia Rezerwistów Marynarki Wojennej.
Trzykrotnie, o godz. 17.15, 19.15 i 20.15 ruszać będzie z autorskim oprowadzaniem Mieszko Ogonowski. Z kolei o godz. 18 i 19 zaplanowano koncert Zbyszka Bibera.
Na odwiedzających czekać będą stoiska gastronomiczne oraz strzelnica ASG. Czynne będzie również miejscowe „Koło fortuny” z różnorodnymi fantami dla uczestników zabawy.
Całość wieczoru zakończy wystrzał armatni.
STARACHOWICE
Starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki wraca do korzeni, czyli proponuje odwiedzającym noc ognia mówi wicedyrektor Muzeum Wioletta Sobieraj.
– Dostępne będą wszystkie nasze wystawy stałe, bo przecież mamy święto muzealników, a więc chcemy pokazać nasza pracę, często także taką, której nie widać na co dzień – mówi.
Szczególnym powodzeniem zawsze cieszy się kino retro i taką propozycję także przygotowano w starachowickim Muzeum.
– Widzimy, że kino retro zawsze zbiera duże grono widzów, więc w tym roku przygotowaliśmy filmy o Starachowicach, bo przecież cały czas świętujemy rocznicę lokacji miasta. Mamy kroniki lokalne, ale także sięgniemy do zbiorów prywatnych, dość bogato udokumentowana jest m.in. budowa osiedla Wanacja. Często widzimy, że filmy nawet z lat 90-tych ubiegłego wieku są dla młodszych widzów archiwalne – opisuje.
– W tym roku tematem przewodnim Nocy Muzeów jest „Ogień w hucie”, więc po zapadnięciu zmierzchu zapraszamy na pokazy teatru ognia Drako. Przygotowany przez artystów program nawiązuje do pracy hutników – dodaje Wioletta Sobieraj.
ZAWICHOST
Zwiedzanie ruin gorzelni z 1907 roku w Linowie, to jedna z atrakcji IV Zawichojskiej Nocy Muzeów. Gorzelnia wchodziła w skład majątku dworskiego. Rys historyczny obiektu przedstawią kobiety z KGW Linowianki, zadbają także o poczęstunek dla zwiedzających. Ponadto w tę wyjątkową noc udostępnione zostaną podziemia kościoła p.w. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny, na co dzień niedostępne.
W programie Nocy Muzeów jest także wystawa fotograficzna o gminie Zawichost, która zostanie otwarta o godz. 17.00 w remizie OSP oraz ekspozycja ukazująca piękno Roztocza ze zbiorów Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Zamościu, którą można będzie oglądać w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Dodatkową atrakcją będą iluminacje artystyczne na ul. Kwiatowej Głębokiej. W Parku Etnograficznym „Pod Kogutem” do północy odbywać się będą różne prezentacje oraz koncert duetu folkowego.