Coraz więcej nastolatków jest uzależnionych od internetu oraz smartfonów.
Jak wynika z raportu CBOS, w 2013 roku przed monitorem komputera 9 godzin i więcej spędzało dziennie 2 proc. nastolatków. Natomiast w 2021 roku, odsetek tych osób wzrósł do 9 proc.
Łukasz Niewczas, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji przyznaje, że uzależnienia zubożają więzi rodzinne i społeczne.
– Wirtualny świat odbiera nam nie tylko czas, ale także uczucia i emocje. Zubaża również więzi pomiędzy rodzicami, dziećmi i rodzeństwem. Uzależnienia powodują że dzieci coraz mniej oczekują od siebie i nawiązują coraz mniej zdrowych relacji rówieśniczych. Oczywiście nie jest to regułą. Tu mówię o dzieciach, które w wirtualnym świecie spędzają kilka godzin dziennie – dodał Łukasz Niewczas.
Dr Dariusz Zwierzchowski, specjalista psychoterapii uzależnień, kierownik Poradni Leczenia Uzależnień w Kielcach przyznaje, że młode osoby także coraz częściej bezmyślnie sięgają po środki odurzające, nie posiadając wiedzy na temat skutków ich zażywania.
– Dzieje się tak w sytuacji, gdy np. narkotyk młodej osobie zaproponuje koleżanka, czy kolega. Niestety nie wiemy jakie będą później konsekwencje, jaki będzie kolejny krok. Może to być jednorazowe zażycie środka odurzającego, ale może zdarzyć się i tak, że już po pierwszym razie nastolatek uzależni się od tej substancji – dodał dr Dariusz Zwierzchowski.
O uzależnieniach wśród młodych osób, ale także i o zjawisku przemocy w rodzinie dyskutują dziś w Kielcach specjaliści w ramach Świętokrzyskich Dni Profilaktyki.
Jak informuje Michał Skotnicki, wicewojewoda świętokrzyski, ich celem jest wymiana doświadczeń i wiedzy pomiędzy specjalistami oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy z jakimi borykają się świętokrzyskie rodziny.
– Próbujemy zapobiegać wszelkim złym wydarzeniom w rodzinach. Przemoc i uzależnienie, to ciche niesienie zła, dlatego my chcemy uświadamiać społeczeństwo w tych tematach. Stąd w ramach Świętokrzyskich Dni Profilaktyki na terenie całego województwa organizowane będą spotkania, podczas których poruszane będą tematy przeciwdziałania uzależnieniom i przemocy – dodał Michał Skotnicki.
W konferencji, która zainaugurowała Świętokrzyskie Dni Profilaktyki uczestniczyło prawie dwieście osób. Byli to pracownicy ośrodków społecznych, centrów pomocy rodzinie, szkół oraz ośrodków specjalnych. Tematykę przybliżyli specjaliści z m.in. Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Komendy Wojewódzkiej Policji oraz eksperci psychoterapii uzależnień.