Ponad 80 narządów od zmarłych pacjentów pobrano w województwie świętokrzyskim w 2023 roku. To najwięcej w historii naszego regionu. W poprzednich latach liczba dawców wynosiła ok. 6–7 rocznie i pozyskiwano od 20 do 30 narządów rocznie.
Tylko w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach narządy udało się pozyskać od 21 dawców.
Jacek Bicki, konsultant ds. transplantologii klinicznej województwa świętokrzyskiego przypomina, że w szpitalu na Czarnowie od 2018 roku rozpoczęła się realizacja programu przeszczepu nerek, a do pierwszego zabiegu doszło 1 lipca 2020 roku. Od tego czasu wykonano 48 transplantacji tego narządu.
– To nie jest dużo. Jednak pamiętajmy, że te ostatnie lata ze względu na pandemię COVID-19 były trudnym okresem dla szpitali. Wówczas praca wielu oddziałów była znacznie zaburzona. Pamiętajmy również, że w 2023 roku w regionie świętokrzyskim doszło do 21 pobrań narządów, dzięki czemu pozyskano ponad 80 organów do przeszczepu – dodał Jacek Bicki.
By zwiększyć liczbę pobrań wojewoda świętokrzyski wraz z Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kielcach organizują w piątek, 24 maja konferencję, w której udział wezmą nie tylko lekarze, ale także osoby po przeszczepie narządu, informuje dr Paweł Zieliński, kierownik Ośrodka Kształcenia Kadr Medycznych UJK w Kielcach.
– Podczas spotkania głos zabiorą specjaliści, którzy na co dzień dokonują pobrań i przeszczepów organów. Jednak najważniejszymi bohaterami wydarzenia będą pacjenci po przeszczepach, którzy opowiedzą o swoich przeżyciach – dodał dr Paweł Zieliński.
Jak mówi Michał Skotnicki, wicewojewoda świętokrzyski, spotkanie ma na celu uświadomić społeczeństwo w zakresie transplantologii.
– W Polsce wciąż jest niezadowalająca liczba pobrań narządów do przeszczepu. W tym zakresie mamy wiele do zrobienia. Najlepszym świadectwem są osoby, które żyją dzięki przeszczepionemu organowi. One dostały drugie życie. Danie komuś drugiego życia jest rzeczą nadrzędną, niepodlegającą żadnej dyskusji – dodał Michał Skotnicki.
W 2023 roku w świętokrzyskich szpitalach najwięcej pozyskano nerek, ale pobrano także wątroby, płuca, serca i jedną trzustkę.
W zeszłym roku po raz pierwszy w historii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach płuca pobrane od zmarłej w tej lecznicy pacjentki zostały przetransportowane do Hamburga, do Niemiec.