Grant finansowy z Narodowego Centrum Kultury otrzymało Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży działające przy Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Celem Obserwatorium jest między innymi tłumaczenie języka używanego przez młodzież na bardziej zrozumiały dla starszych Polaków.
Pewnie nie wszyscy wiedzą co oznacza popularne wśród młodych ludzi określenie „gigachad”. Radiu Kielce to sformułowanie wyjaśnili Jakub, Ola i Hania, uczniowie kieleckich szkół.
– To jest ktoś niezależny, pewny siebie – tłumaczyli. Jak stwierdzili młodzi ludzie, słowo „gigachad” jest już jednak nieco przestarzałe, teraz na pewne siebie osoby, które są w czymś świetne mówi się „sigma”.
Profesor Anna Wileczek, językoznawca oraz jurorka w plebiscycie PWN Młodzieżowe Słowo Roku, dzięki której powstało Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży podkreśla, że młodomowa zmienia się bardzo szybko. Żeby za nią nadążyć potrzebne jest wsparcie młodzieży. – Nasze Obserwatorium skupia zarówno naukowców, językoznawców, jak i studentów oraz nastolatków – tłumaczy. Dzięki ponad 60 tys. zł, które w formie grantu przekazało Narodowe Centrum Kultury, będzie możliwe na przykład stworzenie aplikacji do wyszukiwania konkretnych słów i ich tłumaczenia.
– Mamy wreszcie środki, żeby cały ten projekt nasz i stronę internetową zmodernizować. Chcemy nie tylko wprowadzić ułatwienia wyszukiwania pewnych haseł, ale też stworzyć stronę w języku angielskim – tłumaczy Anna Wileczek.
Projekt „Młode słowa i nowe trendy. Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży – wchodzisz i wiesz” zostanie zainaugurowany we wtorek. Wykład wygłosi wówczas profesor Marek Łaziński, naukowiec z Uniwersytetu Warszawskiego, członek Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Języka Polskiego. Będzie mówił między innymi o tym, czy mamy jeden język polski, czy może kilka oraz podpowiadał jak się komunikować ze sobą, nawet jeżeli dzieli nas przepaść pokoleniowa.
W planach są także inne wykłady oraz warsztaty poświęcone młodomowie. Część z nich będą prowadzili nastolatkowie.