Budynek naszej rozgłośni został w niedzielę (19 maja) podświetlony na fioletowo. W ten sposób Radio Kielce włączyło się w przypadający 19 maja Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit. Ten dzień ma zwracać uwagę na problemy pacjentów z zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna.
– Są to przewlekłe choroby autoimmunologiczne z okresami zaostrzeń i remisji. Objawiają się silnym bólem brzucha, biegunką i krwią w stolcu oraz zmęczeniem – informuje Beata Gładysiewicz, gastroenterolog, specjalista chorób dziecięcych ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach i prezes świętokrzyskiej „J-elity”.
– Przyczyny tych chorób nie są znane. Wpływa na nie wiele czynników. Brane są pod uwagę czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne. Choroby te są dziedziczone, mogą występować rodzinnie. Należą do tzw. chorób autoimmunizacji, czyli organizm sam przeciwko sobie wytwarza przeciwciała – wyjaśnia dr Beata Gładysiewicz.
Jeżeli chodzi o czynniki środowiskowe, to do nich zaliczamy przebyte infekcje przewodu pokarmowego, spożywanie dużej ilości potraw przetworzonych, czerwonego mięsa, czy też substancji słodzących oraz małe spożycie owoców i warzyw.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego dotyczy, jak sama nazwa wskazuje, tylko jelita grubego. Natomiast choroba Leśniowskiego-Crohna może dotyczyć każdego odcinka pokarmowego, począwszy od jamy ustnej, a na odbycie kończąc.
Radio Kielce, solidaryzując się z osobami cierpiącymi na nieswoiste zapalenie jelit, podświetli dziś budynek na fioletowo. Beata Gładysiewicz przypomina, że celem tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa, ale i parlamentarzystów, na problemy z jakimi borykają się osoby cierpiące na nieswoiste zapalenie jelit.
– Nieswoiste zapalenia jelit są chorobami przewlekłymi, nieuleczalnymi. Pacjenci muszą brać leki do końca życia. Często ich jakość życia jest obniżona, często mają w pracy absencje, mogą mieć problemy w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Dlatego bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi oni się borykają. Ważna jest zatem wczesna diagnoza, wprowadzenie skutecznego leczenia, co przyczyni się do poprawienia jakości życia pacjentów, ale też i funkcjonowania w społeczeństwie oraz w rodzinie – mówi dr Beata Gładysiewicz.
Na kolor fioletowy podświetlone zostanie dziś także m.in. Świętokrzyskie Centrum Pediatrii.
W Polsce na nieswoiste zapalenia jelit cierpi prawie 97 tys. osób. W tym roku po raz pierwszy w obchody Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelit włączył się polski Sejm. Do udziału w uroczystościach Parlamentarny Zespół ds. Chorób Jelit zaprosił nie tylko parlamentarzystów, ale też przedstawicieli pacjentów, klinicystów i ekspertów. Uroczystości odbędą się we wtorek, 21 maja. Rozpoczną się otwarciem wystawy fotograficznej „Nieswoiste zapalenia jelit. Oblicza” poświęconej osobom z NZJ. Wystawę będzie można oglądać w holu głównym gmachu Sejmu przy ul. Wiejskiej 4/6/8 na I piętrze.
Po uroczystej inauguracji wystawy odbędzie się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Chorób Jelit, podczas którego w gronie zaproszonych gości rozpocznie się dyskusja na temat wyzwań stojących przed systemem opieki zdrowotnej w Polsce, związanych z rosnącą liczbą pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna.