Utworzenie Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego, zadbanie o prawa pracownicze, stworzenie Karty Praw Kobiet czy zadbanie o seniorów – to jedne z wielu postulatów Nowej Lewicy, które zaprezentowano podczas konwencji, związanej z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Wydarzenie odbyło się w niedzielę (19 maja) w Warszawie.
Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna otwierający listę Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego z okręgu małopolsko–świętokrzyskiego powiedział, że program partii jest bardzo mocny.
– Po pierwsze program obejmuje kwestie związane ze sprawiedliwością społeczną i wykorzystaniem funduszy unijnych. Warto zwrócić uwagę na takie propozycje jak: Europejski Program Senioralny, dostępność komunikacyjna finansowana w każdej gminie z funduszy Unii Europejskiej, walka ze zmianami klimatu, tak abyśmy walczyli ze smogiem i nie chorowali na raka płuc. Istotne jest także stworzenie wspólnych sił zbrojnych, aby każdy czuł się bezpiecznie w Unii Europejskiej, ponieważ dzisiaj bezpieczeństwo finansowe, energetyczne i zbrojne to są priorytety – mówi wiceminister.
Ponadto podczas konwencji zwrócono uwagę m.in. na potrzebę skrócenia czasu pracy do 35 godzin tygodniowo, przy zachowaniu dotychczasowych płac, ochronę pracowników przed mobbingiem oraz prawo do bycia offline po zakończeniu pracy.
Lewica poruszyła także temat luki płacowej, czyli różnic pomiędzy wynagrodzeniem kobiet i mężczyzn pracujących na tym samym stanowisku.
Andrzej Szejna dodał, że Nowa Lewica zabiera głos w sprawie kryzysu mieszkaniowego.
– W naszym programie znajduje się Europejski Program Budownictwa Mieszkaniowego, który pozwoli na budowę mieszkań dla młodych ludzi, którzy chcą zakładać rodziny. Ten program miałby być finansowany ze środków unijnych – dodaje.
Polska miałaby otrzymać w ramach tego funduszu 10 mld euro na budowę 100 tys. mieszkań.
W programie znalazły się również kwestie związane z transformacją energetyczną, projektem Karty Praw Kobiet, która zakłada dostęp do darmowej aborcji do 12. tygodnia życia, badań prenatalnych oraz godnej opieki okołoporodowej czy ochrony przed przemocą. Program obejmuje również opiekę nad seniorami oraz budowę żłobków.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Polacy będą wybierać 53 posłów.