Szkolne i przedszkolne biblioteki będą mogły kupić nowe książki dla swoich podopiecznych. Rozpoczyna się kolejna edycja Narodowego Programu Czytelnictwa, który ma uatrakcyjniać ofertę szkolnych bibliotek i nakłonić młodych ludzi do sięgania po książki.
W ramach programu między wojewodą świętokrzyskim a przedstawicielami placówek oświatowych w regionie są podpisywane umowy o dofinansowanie zakupu nowych księgozbiorów.
Piotr Łojek, świętokrzyski kurator oświaty zaznacza, że przy obecnych wydatkach samorządów na oświatę, każde zewnętrzne wsparcie jest przydatne, zwłaszcza że utrzymanie bibliotek należy właśnie do obowiązków gmin i powiatów.
– Celem programu jest doposażenie placówek w księgozbiory. Nie tylko chodzi o zakup lektur, lecz także innych książek wynikających z zainteresowań uczniów. Książki dziś nie są tanie, więc tego rodzaju pomoc to wartość dodana – ocenia.
Ireneusz Piasecki, dyrektor generalny Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach mówi, że dotychczas wojewoda podpisał z samorządowcami umowy na prawie 800 tys. zł.
– Podmioty starające się o dotację, muszą też zapewnić wkład własny w postaci 20 procent wydatków. Pieniądze mogą przeznaczyć na zakup nie tylko tradycyjnych książek, lecz także audiobooków czy e-booków – zaznacza.
Z programu skorzystało już 140 instytucji, w tym 81 szkół, 58 placówek wychowawczych oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach. Dorota Majchrzyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Kielcach mówi, że jej szkoła korzysta z programu od kilku lat, w tym roku dofinansowanie pokryje koszty zakupu książek dla przedszkolaków.
– Wiemy wszyscy, że biblioteka będzie aktywna tylko wtedy, gdy zaoferujemy ciekawą książę. My przed zakupem prowadzimy rozpoznanie potrzeb wśród uczniów po to, żeby wiedzieć, co ich najbardziej interesuje. Musimy być na czasie – zaznacza.
Dyrektorka ocenia, że dziś uczniowie szkół najchętniej sięgają po fantastykę, młodsi – w edukacji wczesnoszkolnej – czytają też książki przygodowe.
Do 31 października szkoły i inne jednostki, które mogą skorzystać z programu, składają odpowiednie dokumenty do organu prowadzącego, czyli zwykle gminy. Te z kolei mają czas do 20 listopada przedłożyć je wojewodzie. Szkoły podstawowe mogą uzyskać maksymalnie 12 tysięcy złotych wsparcia, natomiast przedszkola i biblioteki – każde po 3 tys. zł.