Do wyborów do Parlamentu Europejskiego pozostało jeszcze 19 dni. O czym warto pamiętać, nim przystąpimy do głosowania? Zachęcamy do zapoznania się z naszym „Poradnikiem Wyborczym” – codziennie prezentujemy go na antenie w „Raporcie Dnia”.
Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, informuje że wybory do PE odbędą się w Polsce 9 czerwca.
– W Rzeczypospolitej Polskiej wybieramy 53 europosłów w 13 okręgach wyborczych. Największym jest okręg małopolsko-świętokrzyski, gdzie liczba uprawnionych do głosowania wynosi ponad 3,5 mln – mówi.
Liczba mandatów nie jest przypisana do konkretnych okręgów wyborczych. Zgodnie z prawem UE, we wszystkich państwach członkowskich musi być stosowany proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie. W Polsce kandydat, który z danej listy wyborczej otrzyma największą liczbę głosów, ma pierwszeństwo w ostatecznym podziale mandatów. Jeśli chodzi o próg wyborczy, w podziale mandatów wezmą udział komitety, które w skali kraju przekroczyły 5 proc.
Kto może głosować w wyborach do PE? Mogą zrobić to obywatele polscy i obywatele UE bez polskiego paszportu, którzy są pełnoletni, mają pełnię praw publicznych, mieszkają na stałe w Polsce i znajdują się w spisie wyborców. Prawo do głosowania ma też obywatel Polski, który mieszka na stałe za granicą. Nie mogą głosować osoby prawomocnie ubezwłasnowolnione ani pozbawione praw publicznych lub wyborczych.
Zachęcamy do słuchania porad wyborczych, które codziennie do piątku (24 maja) po godz. 16.00 będziemy dostarczać w „Raporcie Dnia”.