Jak tanio, ekologicznie i szybko wyprodukować kufel do piwa? W jaki sposób wykorzystać odnawialne źródła energii w procesie produkcji i przetwarzania tworzyw oraz czy sztuczna inteligencja jest w stanie usprawnić recykling plastiku i gumy? Odpowiedź na te i wiele innych pytań można znaleźć na trwających obecnie Międzynarodowych Targach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL. Impreza wystawiennicza odbywa się po raz 28 w Targach Kielce.
Kamil Perz, dyrektor targów PLASTPOL przypomina, że w tegorocznej edycji branżowej imprezy bierze udział ponad 600 wystawców z 31 państwa z całego świata. Zaznacza przy tym, że jednym z głównych trendów prezentowanych przez wystawców jest stawianie na energooszczędność.
– To co można zauważyć to działania zmierzające do obniżenia kosztów. Wiadomo, że ceny nośników energii wciąż rosną. W związku z tym wszyscy dążą do automatyzacji i redukcji wydatków. Głównym celem jest powrót tworzywa w drugim obiegu do tego samego urządzenia w celu przetworzenia na nowy produkt – mówi.
Innowacyjne rozwiązania z zakresu produkcji tworzyw sztucznych można zobaczyć na stoisku firmy Wittman. Jest to wtryskarka EcoPower DC z robotem WX142 DC. Bogdan Zabrzewski, prezes zarządu Wittmann Battenfeld Polska sp.z.o.o. wyjaśnia, że wyjątkowość tego urządzenia polega na tym, że korzysta z prądu pozyskiwanego z instalacji fotowoltaicznej.
– Ta maszyna pozwala na utworzenie kompletnego centrum produkcyjnego napędzanego prądem stałym. Wynikających z tego faktu zalet jest bardzo dużo. To nie tylko pozyskiwanie energii z fotowoltaiki, ale też mnóstwo innych efektów jak np. niezależność od zewnętrznych instalacji i wiążącego się z tym ryzyka zakłóceń i strat spowodowanych przerwami w przesyle energii. Ponadto nasze maszyny dają możliwość odzyskiwania energii z hamowania. W przypadku wtryskarki energia powstała w czasie takiego ruchu może być wykorzystania np. do rozgrzania materiału. Prezentowany przez nas robot działa jak dynamo. Ładuje magazyny energii, które są wykorzystywane do napędzania innych maszyn – tłumaczy.
Targi PLASTPOL to także premiery. Jedną z nich jest prezentowana przez firmę Arburg wtryskarka elektryczna Allrounder 720 E Golden Electric. Oprócz tego na tym samym stoisku można zobaczyć też hybrydową wtryskarkę Allrounder 470 H Comfort, która produkuje półlitrowe kufle do piwa w cyklu trwającym 31 sekund. Kondrat Szymczak reprezentujący firmę Arburg podkreśla, że maszyna cechuje się zmniejszonym poborem energii w porównaniu ze starszymi wtryskarkami.
– Z uwagi na fakt, że jest to maszyna elektryczna możemy zaoferować najwyższą precyzję i stabilność procesu produkcji. Urządzenie wyróżnia się także pod względem wyglądu. Wtryskarka zajmuje mniej miejsca nie urządzenia w podobnej klasie, a warto zaznaczyć, że nasza wtryskarka waży 280 ton wyposażona w elektryczne napędy głównych osi. Urządzenie jest energooszczędne i najbardziej zoptymalizowane do cykli produkcji powyżej 15 sekund. Chociaż na targach prezentujemy też cykle poniżej 10 sekund. Wykorzystanie wtryskarki jest w zasadzie ograniczone wyobraźniom klienta oraz zainstalowana forma – wyjaśnia.
W czasie targów PLASTPOL odbywa się też szereg spotkań i konferencji, w których biorą udział eksperci. Zdaniem Jacka Szczerby z serwisu internetowego tworzywa.pl branża przetwórstwa tworzyw sztucznych i gum wciąż się rozwija. W jego opinii firmy związane tym rynkiem nadal mogą zaskoczyć potencjalnych klientów innowacyjnymi rozwiązaniami.
– Producenci maszyn, przetwórcy czy dostawcy materiałów swoje działania koncentrują na poszukiwaniu nowych rozwiązań. Oczywiście jest to uzależnione od wielu czynników. Ponadto należy podkreślić, że nie jest możliwe by co roku prezentowano przełomowe technologie. Natomiast na pewno idą one w parze z dodatkowym wyposażeniem, oprzyrządowaniem, infrastrukturą, komunikacją, monitorowaniem czy optymalizacją. Są to także rozwiązania oparte na rozwoju sztucznej inteligencji. Kierunków jest wiele, ale przede wszystkim to konsumenci kształtują popyt na nowości – ocenia.
Jacek Szczerba dodaje, że wbrew obiegowej opinii tworzywa sztuczne jeszcze przez długi czas nie zostaną wycofane z użytku w wielu branżach.
– Tworzywa oferują szerokie spektrum możliwości, które w szeregu branż nie mają alternatyw. Oczywiście pogląd na tworzywa został mocno zniekształcony przez opakowania, butelki itp. Należy jednak pamiętać, że trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie świata bez tworzyw np. w medycynie czy motoryzacji, po sfery związane z budownictwem, odzieżą, czy wyposażeniu wnętrz lub samochodach – stwierdza.
Impreza potrwa do piątku (24 maja). Wystawa jest otwarta od 21 do 24 maja w godz. od 10.00 do 17.00. W piątek wystawa będzie otwarta do godz. 16.00.