Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach pilnie apeluje o honorowe oddawanie krwi. Obecnie niedobory występują we wszystkich grupach krwi, poza AB Rh dodatnią.
Jerzy Stalmasiński, dyrektor centrum informuje, że przyczyną braku krwi w magazynach jest długi weekend majowy, podczas którego placówka była zamknięta.
– W tej chwili staramy się uzupełnić magazyny krwi. Stany już się podniosły o około 100 jednostek, jednak to wciąż za mało. Cieszy to, że w ostatnich dniach coraz więcej dawców przychodzi do nas i oddaje krew – mówi dyrektor.
Jak podkreśla Jerzy Stalmasiński, dziennie do centrum krwiodawstwa powinno się zgłaszać około 150 dawców, tymczasem krew oddaje tylko 100 osób.
– Krwiodawca wychodząc od nas otrzymuje wiedzę na temat swojego stanu zdrowia. Jeśli mógł oddać krew, to znaczy że jest zdrowy i może za dwa miesiące z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku ponownie zgłosić się do nas i oddać krew. Osoba, która wielokrotnie oddaje krew jest dla nas bardzo cenna, ponieważ dopiero po dwu-, trzykrotnej donacji od takiego dawcy możemy pobrać również osocze – wyjaśnia Jerzy Stalmasiński.
Krwiodawcy po oddaniu krwi przysługuje także dwa dni wolnego w pracy lub w miejscu nauki, dziewięć czekolad, a na terenie Kielc 30-dniowy bilet komunikacji miejskiej.
Krew w dni powszednie można oddawać w siedzibie centrum przy ulicy Jagiellońskiej 66 w Kielcach oraz w oddziałach terenowych placówki, tj. w Końskich, Sandomierzu, Skarżysku–Kamiennej.
Krew można oddawać również podczas ekip wyjazdowych. W czwartek (23 maja) mobilna klinika centrum od 9.00 do 12.00 stacjonować będzie w Elektrowni Połaniec. Natomiast w piątek (24 maja) krew honorowo będą mogli oddać mieszkańcy Buska–Zdroju. Akcja odbędzie się w godz. 9.00 – 12.00 w klubie seniora przy ulicy Bocznej 7.
Krwiodawcą może zostać każda zdrowa i pełnoletnia osoba, ważąca powyżej 50 kg, która nie cierpi na choroby przewlekłe, typu cukrzyca, czy nadciśnienie i która nie przyjmuje na stałe leków. Przed oddaniem krwi należy zjeść lekkostrawne śniadanie.
Krew może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, przy czym przerwa pomiędzy kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 8 tygodni.