Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. O czym warto pamiętać, nim przystąpimy do głosowania? Zachęcamy do zapoznania się z naszym „Poradnikiem Wyborczym” – codziennie prezentujemy go na antenie w „Raporcie Dnia”.
W wyborach do PE osoby niepełnosprawne i te, które najpóźniej w dniu wyborów ukończą 60 lat mogą głosować korespondencyjnie, gdy taką chęć zgłoszą komisarzowi wyborczemu. Informacje można przekazać ustnie, w postaci papierowej, a w przypadku wyborcy niepełnosprawnego również telefonicznie. Wyborca nie później niż szóstego dnia przed dniem wyborów otrzyma pakiet wyborczy, który zostanie doręczony przez przedstawiciela Poczty Polskiej do rąk własnych.
Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, informuje, że po otrzymaniu pakietu wyborczego głosujący ma możliwość zapoznania się z kandydatami i zagłosowania przed terminem.
– Kopertę zwrotną zawierającą zaklejoną kopertę z kartami do głosowania wraz z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu przekazują listonoszowi. Przedstawiciel Poczty Polskiej odbiera zaklejoną kopertę i ten odbiór następuje za pokwitowaniem – zaznacza.
Odbiór przez pracownika poczty odbywa się najpóźniej w dniu wyborów. Są też inne możliwości – osoba głosująca korespondencyjnie może też przekazać swoje głosy placówce Poczty Polskiej lub w dniu wyborów zanieść do swojej komisji wyborczej. Głosu nie należy wrzucać do urny, lecz oddać kopertę członkowi komisji.