Na przełomie czerwca i lipca rozpocznie się pilotaż e-rejestracji i potrwa do marca przyszłego roku. Zapowiedział to podczas obrad sejmowej komisji zdrowia wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Dodał, że e-rejestracja będzie obejmować kardiologię, cytologię i mammografię.
– Centralna e-rejestracja będzie pokazywała, w której poradni jest krótszy czas oczekiwania, gdzie się można dostać. To będzie coś w stylu rozwiązań stosowanych w prywatnych poradniach. Możliwość odwołania wizyty, jeżeli ktoś nie może przyjść. Natychmiast takie odwołanie znajduje się w systemie i ktoś może wskoczyć na to miejsce – wyjaśnił.
Wiceszef resortu podkreślił, że oprócz e-rejestracji będzie można zapisywać się do lekarza i na badania tak jak do tej pory: w przychodni i telefonicznie.
– Planujemy pozostawienie infolinii, czyli możliwości zarejestrowania się przez telefon i rejestracji w poradni z poziomu znajdującego się tam komputera. Nie możemy dopuścić do wykluczenia cyfrowego – zaznaczył.
Projekt rozporządzenia dotyczący pilotażu e-rejestracji został skierowany do konsultacji publicznych. To drugi pilotaż e-rejestracji, pierwszy – z lat 2022-2023 – okazał się fiaskiem. Wzięło w nim udział jedenaście spośród dwudziestu dziewięciu zgłoszonych placówek. W sumie poprzez system dokonano czternastu e-rejestracji.
E-rejestracja do lekarzy była jednym ze stu konkretów Koalicji Obywatelskiej na pierwszych stu dni rządu. Miała rozwiązać problem odwoływanych wizyt, a także skrócić kolejki do lekarzy.