32 produkty regionalne, tradycyjne, z rożnych części województwa świętokrzyskiego zostały zakwalifikowane do finału XXIII Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Zwycięzców poznamy w niedzielę, 26 maja, w Parku Etnograficznym w Tokarni.
Jak wyjaśniła Joanna Krupa, kierownik działu rozwoju obszarów wiejskich w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, rywalizacja odbędzie się w obrębie czterech głównych kategorii: produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty pochodzenia roślinnego, napoje i produkty inne, czyli mieszane.
– W tym roku zgłoszonych zostało 35 produktów. Po weryfikacji przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego, tych produktów ostatecznie będzie 32, bo trzy zostały odrzucone. Dlaczego? Często zdarza się, że są to potrawy, a nie produkty, albo nie są wpisane w tradycje regionu – podkreśliła.
W tym roku liczną reprezentację mają produkty mleczne, na czele z serami kozimi.
– Mamy też ciekawe miody. Właściwie wszystkie, które występują w naszym regionie: spadziowe iglaste czy spadziowe liściaste, gryczany, nawłociowy. Jest tu duża konkurencja. Jest też chleb z baziami leszczyny. Myślę, że to jest ciekawostka. Pewnie taki chleb był robiony kiedyś w okresie przednówkowym – dodaje Joanna Krupa.
Inną interesującą propozycją jest patarajec – napój bożonarodzeniowy na bazie konopi.
Podczas niedzielnego wydarzenia zgłoszone produkty oceni komisja konkursowa. Joanna Krupa podkreśla, że sędziowie są bardzo restrykcyjni.
– Bo produkt musi być wpisany przede wszystkim w naszą tradycję, musi być wytwarzany minimum 25 lat, metodami tradycyjnymi, w oparciu o naturalne surowce, posiadające tradycyjny skład oraz tradycyjną nazwę. To są produkty zdrowe, bez używania polepszaczy – dodaje.
Zwycięstwo w regionie może być przepustką do zdobycia kolejnego ważnego wyróżnienia, jakim jest Perła. Joanna Krupa mówi, że to marzenie wszystkich producentów.
– To najwyższa nagroda na szczeblu centralnym, przyznawana na targach poznańskich. W tym roku mamy też sześć produktów zgłoszonych do Perły. Wyniki poznamy we wrześniu. Do tej pory w województwie świętokrzyskim tych Pereł było 40 – przypomina.
Organizatorami konkursu na szczeblu regionalnym są Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach przy współpracy z Muzeum Wsi Kieleckiej – Parkiem Etnograficznym w Tokarni.
Marszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik zachęca, by wziąć udział w niedzielnej imprezie.
– To wydarzenie promuje lokalnych, małych przedsiębiorców, podmioty ekonomii społecznej oraz zachęca do zdrowego odżywiania i wybierania potraw wysokiej jakości przygotowywanych według sprawdzonych, tradycyjnych receptur – podkreśliła.
Z kolei wicemarszałek Grzegorz Socha dodał.
– Zdrowa polska żywność to dziedzictwo kulinarne, ale też wizytówka Polski na całym świecie. 26 maja zapraszam wszystkich mieszkańców naszego regionu oraz kraju, aby odwiedzili Park Etnograficzny w Tokarni i poznali smaki regionu, posmakowali zdrowej żywności – zachęcał.
Finałowi konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” będzie towarzyszyło wydarzenie dla miłośników smacznego i zdrowego jedzenia. Udział zapowiedziało 56 wystawców z produktami regionalnymi. Nie zabraknie rękodzieła.
Katarzyna Korus, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej zaznaczyła, że instytucja ta zadbała o atrakcyjną oprawę konkursu. O godz. 10.00 odbędzie się msza w kościele z Rogowa.
– O godz. 11.00 rusza scena w sektorze dworsko-folwarcznym, na której zaprezentują się: Zespół Ludowy Bolechowiczanie, Zespół Pieśni i Tańca Piekoszowianie, Kapela Świętokrzyska, Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka oraz Kapela Kielecczyzna Macieja Ulewińskiego. Natomiast Śwarne Kakonianki opowiedzą gwarą o tym, jak onegdaj gotowano na dawnej wsi kieleckiej – zapowiada.
Na ten dzień zaplanowano także kolejne spotkanie z cyklu: „Rodzinna niedziela w skansenie. Wąpierz w Zagrodzie”. Tym razem będzie poświęcona dawnym wierzeniom ludności wiejskiej w nadprzyrodzone siły. Wydarzenie odbędzie się w godz. 11.00-16.00, w zagrodzie z Kaliny Małej (sektor wyżynny).
W każdą niedzielę do Parku Etnograficznego w Tokarni można dojechać z Kielc linią T.