Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. O czym warto pamiętać, zanim przystąpimy do głosowania? Zachęcamy do zapoznania się z naszym „Poradnikiem Wyborczym” – codziennie prezentujemy go na antenie w „Raporcie Dnia”. Szczegółowe informacje na temat wyborów mogą Państwo znaleźć także na naszej stronie internetowej.
Wyborcy z orzeczeniem o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów skończą 60 lat, mogą głosować przez pełnomocnika. Taki zamiar należy zgłosić najpóźniej do piątku 31 maja.
Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego informuje, że pełnomocnictwa udziela się przed wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta.
– W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca składa wniosek w rejonie głosowania, chyba że we wniosku zwróci się o jego sporządzenie w innym miejscu na obszarze gminy, w której stale zamieszkuje i jest ujęty w obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców – mówi.
Aby zagłosować przez pełnomocnika, można też skorzystać z usługi na platformie gov.pl. Do wniosku należy dołączyć pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictw oraz kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, jeżeli wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 60 lat.
Pełnomocnikami mogą być osoby z prawem do głosowania. Takiej funkcji nie mogą z kolei przyjąć członkowie obwodowej komisji wyborczej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa, mężowie zaufania, ani kandydaci w wyborach.
Pełnomocnictwa do głosowania nie może z kolei udzielić osoba, która zgłosiła chęć głosowania korespondencyjnego. Oznacza to, że głosujący musi zdecydować się albo na jedno, albo na drugie.
Osoby z niepełnosprawnościami oraz ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 60 lat mogą skorzystać także z innych udogodnień, w tym bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Zamiar skorzystania z takiej możliwości powinien zostać zgłoszony przez wyborcę właściwemu wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi najpóźniej w poniedziałek 27 maja. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej.
Natomiast w lokalu wyborczym osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z nakładki w alfabecie Braille’a oraz z pomocy innych, także niepełnoletnich osób. Należy jednak pamiętać, że pomoc ta może mieć wyłącznie techniczny charakter i nie może jej udzielić członek komisji ani obserwator społeczny.