Taksówka dla seniora, mobilny psycholog, mobilny posiłek, usługi gospodarczo-porządkowe oraz usługi sąsiedzkie – to przykłady wsparcia w zakresie pomocy społecznej, jakie będą realizowane przez starachowickie Centrum Usług Społecznych.
Gmina pozyskała na ten cel 6,7 mln zł z dotacji unijnej informuje prezydent Marek Materek:
– Ten projekt będzie realizowany przez 30 miesięcy, część usług już mieszkańcy dobrze znają, ale dochodzą też nowe, jak na przykład mobilny posiłek czy usługi porządkowe u osób wymagających wsparcia. W ramach tego projektu prowadzone będą także usługi sąsiedzkie, a więc gmina nie będzie na to wydawać własnych pieniędzy, a środki z dotacji zewnętrznej – mówi prezydent Starachowic.
Starachowickie Centrum Usług Społecznych to pierwsza w naszym województwie placówka tego typu i od początku realizuje nowatorskie usługi mówi dyrektor CUS Wioletta Grosicka:
– Zgłoszenia do nowego projektu będą od 3 czerwca przyjmowane w Galerii Skałka. Ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu do projektu będzie podejmowała komisja, a cały projekt jest skierowany do osób po 60 roku życia, niepełnosprawnych, opiekunów faktycznych oraz osób w sytuacji kryzysowej i objętych działalnością organizatora społeczności lokalnej. Dodatkowo o udział mogą się starać osoby samotne i z niepełnosprawnością w stopniu znacznym. Usługi będą przyznawane na rok i ewentualnie później przedłużane.
Zakres usług będzie szeroki wymienia wicedyrektor CUS Aneta Gołębska:
– Będą to usługi mobilne w miejscu zamieszkania – taksówka, psycholog, usługi sąsiedzkie i gospodarcze. W zakresie wspomagania zdrowego stylu życia zaplanowaliśmy zajęcia z dietetykiem, aquaerobik, zajęcia taneczne i wyjazdy na baseny siarkowe. W zakresie wspierania rodziny i pieczy zastępczej pojawia się nowość, czyli opiekunka dla dzieci i terapeuta kryzysowy. W ramach projektu finansowane będą także zajęcia prowadzone przez specjalistów w mieszkaniach treningowych.
70 uczestników z klubu seniora Niezapominajka będzie mogło skorzystać z zajęć fitness, zumby, wyjazdów do teatru, zajęć artystycznych i komputerowych, warsztatów rozwoju osobistego i zajęć kulinarnych. W zakresie organizowania społeczności lokalnej dla rodzin przewidzieliśmy animowanie społeczności lokalnej, wspólną rekreację i warsztaty edukacyjne, będą także szkolenia wolontariuszy i osób udzielających opieki sąsiedzkiej w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Zakres usług społecznych w Starachowicach stale się poszerza przypomniał wiceprezydent Marcin Gołębiowski:
– Od miesiąca są dodatkowe grupy dla dzieci w świetlicy środowiskowej na osiedlu Widok, opieka została rozszerzona o dzieci już od 3 roku życia, a w ocenie są kolejne wnioski, m.in. w zakresie aktywizacji osób bezrobotnych – mówił zastępca prezydenta Starachowic do spraw społecznych.