Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej ponownie został wybrany przewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich. Funkcję tę sprawuje od 2021 roku. Kadencja zarządu jest trzyletnia.
Szef kieleckiej orkiestry przyznaje, że reelekcja go cieszy, ale też jest zobowiązaniem.
– To bardzo miłe wyróżnienie, tym bardziej, że koledzy zagłosowali na moją kandydaturę jednogłośnie, ale też ogromne zobowiązanie, bo spraw, których mamy w tej społecznej pracy do załatwienia jest sporo. Brzemię odpowiedzialności jest niemałe – podkreśla.
Działalność Zrzeszenia Filharmonii Polskich polega na konsultowaniu i kształtowaniu polityk kulturalnych władz samorządowych i krajowych, wspieraniu wysiłków na rzecz reformy otoczenia prawnego instytucji artystycznych i uczestnictwie w procedurach wyłaniania dyrektorów instytucji muzycznych. Organizacja pełni rolę doradczą m.in. w Radzie ds. Instytucji Artystycznych przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współtworzy i konsultuje programy realizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Jacek Rogala dodaje, że zrzeszenie koordynuje też wiele działań na poziomie filharmonii.
– Każda z naszych instytucji ma trochę inną konstytucję, inaczej jest ułożona pod względem regulaminów pracy, organizacyjnych, nawet rozliczeń za stroje, za używanie instrumentów, wiec próbujemy to wszystko porządkować, ale jest to bardzo trudne. To są również negocjacje z wydawcami nutowymi. Sporą część naszych budżetów stanowią opłaty za wypożyczanie nut, z których gramy, więc szukamy programów np. wspierających muzykę polską. To samo dotyczy opłat za prawa autorskie, zamówień kompozytorskich – wymienia.
Zrzeszenie Filharmonii Polskich opiniuje również wiele ustaw na poziomie międzynarodowym. Jest członkiem federacji Pearle Live Performance Europe, która reprezentuje zrzeszone organizacje pracodawców sektora sztuk performatywnych wobec władz Unii Europejskiej.
– Zrzesza ponad 10 tys. instytucji performatywnych z całego świata i tam też bardzo często zabieramy głos, czasami w rzeczach dla nas abstrakcyjnych, ale ważnych, jak na przykład kwestia przewożenia instrumentów w samolotach, kwestia materiałów używanych do budowy instrumentów, jak na przykład kość słoniowa. Z kolei ostatnio poruszany był temat drewna, z którego buduje się skrzypki, bo w Brazylii drzewo, z którego się je robi zostało objęte ochroną i trzeba było wywalczyć to, żeby nie zabroniono używania go do tej produkcji, tylko żeby doprowadzić do sytuacji, w której w miejsce każdego wyciętego drzewa, będzie sadzone nowe. Wydaje się, że to są błahe rzeczy, ale gdybyśmy w tym nie brali udziału, nie walczyli o to, to za dekadę, dwie, okazałoby się, że nie mamy skrzypków do skrzypiec. Inną sprawą jest kwestia starych instrumentów – przewożenia ich w samej Unii i poza nią, albo przepisy dotyczące grania naszych muzyków w różnych miejscach na świecie, bo regulują to odmienne przepisy, dotyczące zgód związków zawodowych wobec stawek, za jakie artyści grają – tłumaczy Jacek Rogala.
Zrzeszenie Filharmonii Polskich powstało w 2011 roku. Reprezentuje 39 polskich filharmonii i orkiestr. W składzie nowego zarządu znaleźli się: Jacek Rogala (przewodniczący, Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach), Agnieszka Franków-Żelazny (wiceprzewodnicząca, Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu), Tomasz Bęben (wiceprzewodniczący, Filharmonia Łódzka), Przemysław Kempiński (członek zarządu, Toruńska Orkiestra Symfoniczna), Wojciech Nowak (członek zarządu, Filharmonia Narodowa w Warszawie).
Jacek Rogala pełni rolę przewodniczego od 2021 roku. Wcześniej był wieloletnim wiceprzewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich.