Jak wygląda nowoczesne pole walk, jakie znaczenie mają działania poszczególnych jednostek oraz jaki jest wpływ współczesnych konfliktów zbrojnych na globalną sytuację polityczną? Te i wiele innych kwestii poruszono podczas Międzynarodowych Warsztatów Naukowo-Dydaktycznych „Współczesne Pole Walki – Sytuacja Geopolityczna”, które zostały zorganizowane przez kielecką filię Społecznej Akademii Nauk.
Dziekan SAN, dr Łukasz Wróbel, wskazuje, że dynamicznie zmieniająca się sytuacja geopolityczna oraz równie szybkie zmiany jakie zachodzą na polu walki wymagają stałej analizy, a także edukacji ludności cywilnej i żołnierzy-rezerwistów. Dodaje przy tym, że do tej pory w regionie świętokrzyskim nie było podobnych inicjatyw.
– W naszym spotkaniu biorą udział przedstawiciele różnych służb mundurowych. Dzięki wiedzy przekazanej bezpośrednio przez specjalistów funkcjonowanie we współczesnym świecie jest łatwiejsze. Równie ważne jest też wskazywanie na te elementy, które wymagają poprawy, krytyki lub wdrożenia w działania edukacyjne. Celem Społecznej Akademii Nauk jest edukacja, promocja bezpieczeństwa i działań zmierzających do dzielenia się wiedzą i wzrostu bezpieczeństwa także w innych regionach Polski – tłumaczy.
Na jeden z mniej oczywistych, ale wciąż istotnych aspektów współczesnego pola walki wskazał mjr Adrian Zając, szef sekcji wychowania fizycznego i sportu Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, który przypomniał o tym, że główną miarą wartości żołnierza jest nadal przygotowanie fizyczne. W jego opinii temat ten powinien dotyczyć również cywili.
– W konflikcie zbrojnym musimy mieć przewagę fizyczną nad przeciwnikiem, który często jest już przygotowany do walki zbrojnej. U nas kwestia przygotowania fizycznego i sportu w szkołach jest nieco marginalizowana. Jest to niestety widoczne zwłaszcza podczas kwalifikacji wojskowej, gdzie 60 proc. osób nie zalicza sprawdzianów z wychowania fizycznego. Dlatego jest to tak istotne nie tylko w obliczu potencjalnego uczestnictwa w działaniach zbrojnych, ale też w sytuacji ratowania własnego życia – dodaje.
Współczesne pole walki to także sprawna logistyka. Marek Jaśkiewicz z Politechniki Świętokrzyskiej, specjalizujący się w zagadnieniach bezpieczeństwa w transporcie ocenia, że jednym z najważniejszych aspektów współczesnych działań zbrojnych jest szybka pomoc oraz ewakuacja rannych z pola walki.
– Pracujemy nad różnymi projektami i patentami. Przykładowo z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji w Warszawie. Są to rozwiązania usprawniające ewakuację rannych z rejonu walk. Mówimy to o pojeździe autonomicznym, które może być kierowany zdalnie bez kierowcy. Po załadunku ranny jest transportowany w bezpieczne miejsce. Należy jednak pamiętać, że mimo dużego rozwoju techniki nic nie zastąpi człowieka. Żadnej maszyny nie da się wyszkolić tak by mogła reagować na nagłe i nieprzewidziane sytuacje – podkreśla.
Nieodzownym elementem nowoczesnych działań zbrojnych jest również współpraca cywilno-wojskowa, czyli CIMIC. Ppłk Michał Jankiewicz z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach wyjaśnia, że ten rodzaj współdziałania pozwala rozumieć wojskowym co się dzieje w rejonie ich działań, a przez to ułatwia im podejmowanie kolejnych decyzji.
– Aby dowódca danego zgrupowania, kontyngentu czy pododdziału był świadomy tego co się dzieje w jego rejonie odpowiedzialności. By mógł podejmować właściwe decyzje względem cywili, a także aby poprzez swoje działania nie doprowadził do zbyt wielu szkód – mówi.
W wydarzeniu wzięło udział kilkunastu prelegentów reprezentujących jednostki wojskowe i policyjne, a także naukowcy z polskich i zagranicznych uczelni (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wojskową Akademię Techniczną, Akademię Sztuki Wojennej czy The Catholic University of Aemrica – Bush School of Bussiness USA).
Organizatorzy wydarzenia zapowiadają, że w najbliższym czasie zorganizowane zostanie więcej tego typu spotkań.