12 mln zł nadwykonań za tylko dwa pierwsze miesiące tego roku odnotowało Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Ma to związek z rozszerzeniem w ubiegłym roku przez Ministerstwo Zdrowia listy leków refundowanych dla pacjentów chorych onkologicznie.
Dr nauk o zdrowiu Michał Chrobot ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii informuje, że wraz z rozszerzeniem listy medykamentów nie poszły jednak środki finansowe.
– My systematycznie, co dwa, trzy miesiące musimy prosić Narodowy Fundusz Zdrowia o finansowanie nadwykonań. Nie ma niestety systemowego rozwiązania, a takim byłoby ustalenie, że leki onkologiczne nie są limitowane. To przecież leki ratujące życie – podkreśla dr Michał Chrobot.
Dlatego dyrekcja Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wysłała do Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia i konsultantów krajowych pismo z prośbą o wprowadzenie zmiany systemowej.
– W ubiegłym roku do refundacji wpisano ponad 40 leków. To jest naprawdę epokowa zmiana i poprawa dostępności do leczenia onkologicznego dla polskich pacjentów. Jednak za tym powinno pójść zdecydowanie zwiększone finansowanie w zakresie leków. Te pieniądze powinny być z automatu przeznaczone na tę zwiększoną działalność onkologiczną – dodał dr Michał Chrobot.
O problemach, z jakimi boryka się polska onkologia rozmawiają w Kielcach eksperci podczas konferencji „Ewidencja świadczeń zdrowotnych podstawą bezpieczeństwa prawno – finansowego placówki medycznej”.