W Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych odbyły się (wtorek, 29 maja) uroczyste obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa.
Pułkownik Krzysztof Orzech, zastępca komendanta centrum informuje, że święto przypomina, iż polscy żołnierze cały czas biorą udział w misjach zagranicznych. Jest to także hołd dla tych, którzy poza granicami ojczyzny pełnią dla niej służbę podczas misji pokojowych czy stabilizacyjnych.
– W naszym centrum ponad połowa żołnierzy brała udział w misjach poza granicami Polski i ma status weterana. Ma to ogromne znaczenie dla funkcjonowania jednostki, ponieważ zdobywając doświadczenie mogą je przekazywać tym żołnierzom, którzy przygotowują się do pełnienia takiej służby w przyszłości – wyjaśnia.
Porucznik Barbara Leszczyńska z wydziału CIMIC zajmującego się współpracą cywilno-wojskową, która uczestniczyła w trzech misjach zagranicznych zaznacza, że Dzień Weterana jest wyrazem szacunku dla ponad 100-tysięcznej rzeszy żołnierzy, którzy przez ostatnie 70 lat pełnili służbę na trzech kontynentach podczas 90 misji.
– Udział sił zbrojnych w działaniach poza granicami naszego państwa jest istotnym instrumentem polityki zagranicznej, a także potwierdzeniem odpowiedzialności Polski za bezpieczeństwo globalne. Sam udział w misjach jest dla nas, żołnierzy bardzo ważny, ponieważ zdobywamy podczas nich praktyczną wiedzę i umiejętności, które w razie potrzeby będziemy mogli wykorzystać do obrony ojczyzny. To największe doświadczenie jakie możemy zdobyć – podkreśla.
Jak dodaje por. Barbara Leszczyńska, żołnierzy biorący udział w misjach cechuje profesjonalizm, odporność fizyczna i psychiczna, a także poświęcenie. Zostawiają oni na kilka miesięcy swoich bliskich, powierzając obowiązki rodzinne swoim partnerom i partnerkom, których role w całym procesie także warto podkreślić.
– Mam za sobą moją pierwszą zagraniczną misję w Libanie – mówi porucznik Paweł Gawrołek. Jak dodaje, główne zadania w czasie jej trwania wiązały się ze współpracą z przedstawicielami lokalnej władzy i miejscowa ludnością.
– Pomagaliśmy także w opracowywaniu i wdrażaniu projektów związanych między innymi z montażem paneli fotowoltaicznych czy systemów uzdatniania wody. Udział w takich misjach jest bardzo ważny, bo nie tylko możemy wykonywać zadania wynikające z uczestnictwa w NATO, ale także wymieniać się doświadczeniami z żołnierzami sił zbrojnych innych państw – tłumaczy.
Podczas uroczystości dwóm żołnierzom przyznano awanse zawodowe, a pięciu odznaczono medalami resortowymi.
W tym roku żołnierze z Centrum na kieleckiej Bukówce są ambasadorami Sił Zbrojnych RP działań międzynarodowych prowadzonych obecnie w Hiszpanii, Rumunii oraz Libanie i Kosowie.