Przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach w ciągu dwóch lat wybudowany zostanie zintegrowany blok operacyjny. Dziś podpisano umowę na realizację tej inwestycji.
W trzykondygnacyjnym budynku, który powstanie na miejscu obecnego lądowiska dla helikopterów znajdować się będzie m.in. dziewięć sal operacyjnych.
W obiekcie będzie także oddział intensywnej opieki anestezjologicznej, sale do wybudzania pacjentów po operacjach, pracownie diagnostyczne, pomieszczenia socjalne, laboratoryjne, centralna sterylizacja, a na dachu bloku operacyjnego powstanie lądowisko dla helikopterów, wylicza Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego.
– Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach na tę inwestycję czekał wiele lat. To też bardzo dobra informacja dla wszystkich mieszkańców naszego regionu. Staramy się przede wszystkim dbać o profilaktykę ale oczywiście i o tych, którzy korzystają ze szpitali jeśli są chorzy, muszą być zoperowani – dodała Renata Janik.
Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach podkreśla, że na czas budowy pacjenci wymagający transportu helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego nie pozostaną bez opieki. Na czas budowy szpital podpisał już wstępną umowę z Targami Kielce.
– Na czas realizacji inwestycji podpisaliśmy porozumienie z Targami Kielce i to tam w razie potrzeby będzie lądował helikopter. Naszym priorytetem jest wybudowanie bloku operacyjnego. Jeżeli by do tego nie doszło, to dosyć szybko przestalibyśmy funkcjonować jako szpital. Obecny blok nie odpowiada już standardom – dodał Bartosz Stemplewski.
Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego odpowiedzialny w regionie za ochronę zdrowia informuje, że blok operacyjny, który obecnie działa w szpitalu na Czarnowie jest najstarszym ze wszystkich w świętokrzyskich szpitalach.
– Obecnie sale operacyjne znajdują się w kilku lokalizacjach szpitala. Teraz będą one w jednym miejscu, co usprawni pracę lecznicy. Ta inwestycja pozwoli jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w sensie wykonywania zabiegów. Z tych sal korzystać będą chirurdzy ogólni, ortopedzi, laryngolodzy, ginekolodzy i położnicy, okuliści oraz chirurdzy naczyniowi – wylicza Marek Bogusławski.
Poseł Anna Krupka z Prawa i Sprawiedliwości przypomniała, że kilkadziesiąt milionów na inwestycję pozyskano z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.
– Przeznaczyliśmy na tę inwestycję 65 mln zł. Ta inwestycja jest potrzebna mieszkańcom naszego regionu. Tu będą leczeni, do czego wykorzystywane będą nowoczesne sprzęty i nowoczesne narzędzia. Budowa bloku operacyjnego to inwestycja w bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców naszego regionu – dodała poseł Anna Krupka.
Budowa zintegrowanego bloku operacyjnego wraz z wyposażeniem ma kosztować około 170 mln zł.