Setki kielczan wzięło udział w procesji Bożego Ciała, która przeszła przez centrum miasta. Procesja wyruszyła z bazyliki katedralnej i zakończyła się na Placu Świętego Wojciecha.
Po mszy świętej odprawionej przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego w bazylice katedralnej, wierni wyruszyli w procesji do czterech ołtarzy. Tradycyjnie zatrzymali się : na ul. Czerwonego Krzyża, przy UJK na ul. Żeromskiego (gdzie biskup wygłosił homilię), przy ul. Bodzentyńskiej i na pl. św. Wojciecha.
Ordynariusz diecezji kieleckiej w trakcie homilii podkreślił, że udział w procesji Bożego Ciała jest okazją do refleksji nad istotą znaczenia ewangelii w życiu chrześcijanina.
– Niezależnie od tego jak współczesny świat przyjmuje ewangelię, to nie może jej zdyskwalifikować jak dobrej nowiny. Ta bowiem wyrasta z czystego źródła miłości jakim w swojej naturze jest Bóg. W takiej też czystej miłości dokonała się misja odkupieńcza Jezusa Chrystusa – mówił.
Biskup przypomniał też, że droga bezpiecznej wędrówki do Boga prowadzi poprzez eucharystię. Kapłan wskazał, że świadectwem współczesnej wiary jest m.in. uczestnictwo we mszy świętej czy przyjmowanie komunii świętej.
– To też właściwe postawy podczas mszy świętej, a dla rodziców, zwłaszcza tych młodszych, jest to odpowiednie przygotowanie dzieci do pierwszej komunii świętej, tak aby nie była krytykowana i wyśmiewana przez niektóre brukowe gazety czy portale. To ma być spotkanie dziecka z Jezusem eucharystycznym – podkreślił.
– Bez zrozumienia, że eucharystia jest sercem chrześcijańskiego życia zabraknie nam odwagi wiary. Eucharystia rodzi się z ofiarnej miłości Jezusa na krzyżu. Dlatego nikt nie ma prawa, aby krzyż czynić reliktem przeszłości. Wyrzucać go z naszej tradycji religijnej i narodowej. Nie może uczynić tego, ani żaden pan Rafał i ktokolwiek inny. Tacy już byli, a historia wyrzuciła ich na śmietnik niepamięci. Trzeba odpowiedzialnego przekazu wiary na katechezie, o którą toczy się ideologiczny bój, a przecież w naszym kraju potrzeba mądrzejszych decyzji niż takie, które godzą w podstawowe prawa obywateli – stwierdził.
Boże Ciało zostało ustanowione dla całego Kościoła w XIII wieku, przez papieża Urbana IV, a ogłoszone w XIII wieku przez papieża Jana XXII. To święto nakazane, co oznacza dla katolika obowiązek uczestniczenia tego dnia we mszy świętej.