W powiecie starachowickim stwierdzono obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzika, to pierwszy taki przypadek od 10 lat, kiedy ASF pojawił się w Polsce.
Wirus nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, ale może powodować duże straty ekonomiczne w przypadku gospodarstw hodowlanych i zakładów przetwórczych. Potwierdzony przypadek dotyczy padłego dzika.
16 maja na terenie kompleksu leśnego w Dziurowie, w gminie Brody, znaleziono padłego dzika, który – jak się okazało po przeprowadzeniu badań, był zakażony tym wirusem – informuje powiatowy lekarz weterynarii Zbigniew Polak.
– ASF czyli afrykański pomór świń to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa, ale na szczęście tylko u świń domowych oraz dzików. Nie stanowi ona bezpośredniego zagrożenia dla ludzi. Pierwsze przypadki ASF stwierdzono w Polsce 10 lat temu. Do tej pory nasz powiat był wolny od ognisk tej choroby – dodaje.
Powiatowy Lekarz Weterynarii określił obszar skarżony ASF u dzików na terenie powiatu starachowickiego, obejmujący miejscowości na terenie gminy Brody. W praktyce oznacza to obostrzenia dla gospodarstw hodowlanych, a także kół łowieckich.
W tej chwili najważniejsze jest powstrzymanie choroby przed dalszym rozprzestrzenianiem. Wprawdzie nie jest ona groźna dla ludzi, ale niesie ze sobą widmo poważnych strat ekonomicznych dla gospodarstw hodowlanych i firm zajmujących się przetwórstwem.
– O ile tych pierwszych nie ma w naszym powiecie za dużo, o tyle funkcjonuje duża firma zajmująca się przetwórstwem i prowadzący eksport na skalę europejską. Dlatego podjęto działania, by sytuacja ta nie odbiła się negatywnie na sferze ekonomicznej hodowców i przedsiębiorców. W naszym powiecie jest sześć gospodarstw, w których hodowane są świnie, to jest około 40 sztuk, są przeznaczone na użytek własny, obowiązuje wówczas badanie przedubojowe i poubojowe – dodaje.
W najbliższym czasie służby weterynaryjne będą prowadzić w lasach akcję poszukiwania padłych dzików. W przypadku natknięcia się na takie zwierzę, należy natychmiast powiadomić służby.
Wszystkie informacje dotyczące zasad postępowania znajdziecie Państwo na stronie Powiatowego Lekarza Weterynarii. Do niego również należy kierować wszystkie pytania.