Niż demograficzny i opuszczenie murów szkół przez tzw. podwójny rocznik po reformie oświaty spowoduje drastyczny spadek liczby uczniów i zwolnienia nauczycieli w powiecie koneckim.
W tym roku szkolnym naukę w szkołach ponadpodstawowych zakończył podwójny rocznik, na który składają się uczniowie ostatniej klasy wygaszonych gimnazjów i absolwenci szkół podstawowych. Jednocześnie niż demograficzny sprawia, że naukę w klasach pierwszych rozpocznie mniej uczniów, co widać np. w II Liceum Ogólnokształcącym w Końskich, gdzie z dotychczasowych sześciu klas pierwszych, w roku szkolnym 2024/2025 uczniowie będą mieli do wyboru jedynie dwie klasy przedmiotowe – mówi dyrektorka Beata Salata.
– W ofercie na nowy rok szkolny mamy tylko dwie klasy. Tak małej liczby jeszcze w mojej karierze dyrektorskiej nie miałam, dlatego spośród sześciu klas, które zazwyczaj otwieramy, wybraliśmy dwie, które są naszym dzieckiem, to klasy eksperymentalne – mówi dyrektorka.
Jedną z nich jest klasa akademicka, to pierwsza w województwie świętokrzyskim, a trzecia w kraju, charakteryzuje się tym, że młodzież ma rozszerzoną matematykę i matematykę akademicką, czyli dodatkowe dwie godziny tego przedmiotu. Do tego uczniowie wybierają biologię lub fizykę, chemię, informatykę, geografię. Druga klasa jest dwujęzyczna, część zajęć prowadzona jest w języku angielskim, a podzielona jest na trzy grupy, uczniowie podchodzą do matury międzynarodowej po angielsku.
Mniejsza liczba uczniów wymusza ograniczenie kadry pedagogicznej. Jak mówi Agata Centkowska, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Końskich w szkołach ponadpodstawowych zabezpieczono miejsca dla 240 uczniów.
– Redukcja etatów będzie spora, bo w obecnych arkuszach organizacyjnych na rok szkolny 2024/2025, 10 nauczycieli dostanie wypowiedzenia, a dla 23 będziemy szukać pracy w innych szkołach – dodaje.
W powiecie koneckim w klasach ósmych naukę zakończyło 309 uczniów. Część wybiera szkoły ponadpodstawowe w Kielcach, Łopusznie, Opocznie czy Włoszczowie.