Panel dyskusyjny pt. „Wybory 4 czerwca 1989 r. Historyczny kompromis” odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach we wtorek, 4 czerwca, o godzinie 17.00. Wydarzenie będzie połączone z promocją IV i V tomu publikacji „Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976-1989”.
W dyskusji udział wezmą: Helena Obara – współorganizatorka Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Kielcach, Bogdan Białek – rzecznik Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Kielcach oraz Janusz Koza – działacz KPN, zaangażowany w kampanię wyborczą 4 czerwca 1989 roku.
Spotkanie poprowadzi dr Marzena Grosicka, kierownik Referatu Badań Historycznych w Delegaturze IPN w Kielcach.
Rok 1989 był czasem przełomu. Zgodnie z ustaleniami „okrągłego stołu” pierwsze częściowo wolne wybory odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Władze komunistyczne liczyły, że strona opozycyjna nie zdoła przygotować kampanii wyborczej w szybkim tempie. Tymczasem w całym kraju, także na Kielecczyźnie zaczęły powstawać lokalne komitety obywatelskie „Solidarność”. Drukowano plakaty z nazwiskami kandydatów opozycji na posłów i senatorów, organizowano wiece i spotkania wyborcze. Pierwsza tura wyborów przyniosła zwycięstwo kandydatów KO „Solidarność”. Strona opozycyjna zdobyła 160 na 161 możliwych do zdobycia mandatów poselskich oraz 92 ze wszystkich stu mandatów senatorskich. Taki spektakularny sukces pokazał, że społeczeństwo miało dosyć dotychczasowego systemu. Komuniści ponieśli sromotną porażkę.
W dyskusji organizowanej przez Delegaturę IPN w Kielcach w 35. rocznicę tych historycznych wydarzeń omówione zostaną przygotowania i przebieg wyborów z 4 czerwca 1989 roku w Kielcach i województwie kieleckim. Świadkowie tamtych przełomowych wydarzeń opowiedzą jak wyglądała działalność opozycji politycznej, na jakich zasadach organizowali Komitet Obywatelski „Solidarność”, jak przebiegała kampania wyborcza, oraz jakimi metodami komuniści próbowali zwalczać opozycję w omawianym okresie.