Ginekolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach jako pierwsi w naszym regionie rozpoczęli wykonywanie zabiegów diagnostycznych u pacjentek w ciąży, w kierunku wykrywania wad genetycznych płodu.
Dr n. med. Grzegorz Świercz, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w szpitalu na Czarnowie informuje, że biopsja kosmówki jest realizowana na wczesnym etapie ciąży, tam gdzie jest poważne podejrzenie wady płodu, a nie można zastosować jeszcze innych metod diagnostycznych.
– Biopsje kosmówki proponuje się kobietom, u których stwierdza się nieprawidłowości płodu, podczas badań prenatalnych, pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, jeżeli jest wysokie ryzyko wystąpienia wad genetycznych, bądź też są bardzo duże wady strukturalne płodu widoczne w USG – wyjaśnia Grzegorz Świercz.
Dr n. med. Daniel Wolder, specjalista położnictwa i ginekologi, który szkolił się w tym zakresie informuje, że biopsja kosmówki jest zabiegiem inwazyjnym, ale bezpiecznym. Ryzyko powikłań jest poniżej jednego procenta.
– Biopsja kosmówki jest to badanie polegające na pobraniu za pomocą igły fragmentu trofoblastu, czyli fragmentu kosmówki, która później staje się łożyskiem. Natomiast w 12, 13, czy 14 tygodniu ciąży nazywa się kosmówką. Pobieramy jej fragment, który następnie badamy pod kątem genetycznym – wyjaśnia dr Daniel Wolder.
Dotychczas ginekolodzy ze szpitala na Czarnowie wykonywali amniopunkcję płodu, czyli badanie diagnostyczne, które można przeprowadzić, ale dopiero po 15 tygodniu ciąży.
– Amniopunkcja jest także badaniem inwazyjnym, badaniem, które charakteryzuje się trochę mniejszym ryzykiem powikłań. Natomiast na amniopunkcję musimy czekać aż minie 15 tydzień ciąży. Z kolei wykonanie amniopunkcji przed 15 tygodniem wiąże się z dużym ryzykiem powikłań u płodu. Dlatego też ten zabieg bezpieczniej jest wykonywać po 15 tygodniu ciąży – dodał dr Daniel Wolder.
Po wykonaniu biopsji lekarze w ciągu 5-6 dni od tego zabiegu uzyskują wynik badania genetycznego, czyli bardzo szybko dowiadują się czy dziecko jest zdrowe, czy też jest obarczone wadą genetyczną.