Wsparcie w poszukiwaniu wiedzy oraz pomoc w badaniach naukowych oferuje Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach. Zainteresowani mogą bezpłatnie skorzystać z realizacji kwerend.
Jak wyjaśnia Marta Boszczyk, kierownik wydziału informacyjno-bibliograficznego Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, to usługa skierowana do środowiska oświatowego, ale także do studentów.
– Można się do nas zgłaszać osobiście, telefonicznie lub mailowo. Pracownicy wydziału przygotują bibliografię, spis literatury do zgłoszonego tematu kwerendy. Jest to usługa bezpłatna, często realizowana drogą mailową, ze wskazaniem lokalizacji pozycji w naszej bibliotece, a także w bibliotekach kieleckich oraz ze wskazaniem innych źródeł elektronicznych – tłumaczy.
Marta Boszczyk zapewnia, że dla pracowników wydziału informacyjno-bibliograficznego nie ma tematów, których unikają.
– Wydział przygotowuje spisy bibliograficzne i odpowiada na potrzeby czytelników i zgłaszane kwerendy na wszystkie tematy, ze wszystkich dziedzin wiedzy. Najwięcej zapytań otrzymujemy jeśli chodzi o sprawy związane z edukacją i nauczaniem, natomiast zdarza się, że realizujemy kwerendy z innych dziedzin wiedzy. Kwerendę opracowujemy w oparciu o wszelkie możliwe źródła dostępne i elektronicznie i na miejscu. Przeglądamy też dużo książek oraz czasopism i staramy się wybierać literaturę, która najbardziej opowiada zgłoszonemu tematowi – zaznacza.
Dodatkowo Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach zachęca także do korzystania ze źródeł elektronicznych takich jak Polska Bibliografia Lekarska (do jej zbiorów można sięgać tylko w siedzibie książnicy, na wyznaczonym terminalu) oraz z ibuka, czyli z księgozbioru wirtualnej czytelni (aby z niego skorzystać trzeba otrzymać z biblioteki bezpłatny kod pin).