Dzień Wolności i Praw Obywatelskich w Kielcach. Organizatorzy zapraszają na „toast za wolność” i wiele innych atrakcji z okazji 35-lecia częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce.
Angelina Kosiek, rzecznik wojewody świętokrzyskiego, który jest współorganizatorem wydarzenia, informuje, że świętowanie rozpocznie się we wtorek (4 czerwca) już o godzinie 9.00 symboliczną akcją oddawania krwi.
– Wszyscy nasi pracownicy, ale także inni chętni mieszkańcy regionu będą mogli w ten sposób wesprzeć pacjentów czekających na ten dar życia. Mobilna stacja poboru krwi będzie stacjonować przed urzędem do godziny 12.00 – mówi.
Rzeczniczka podkreśla, że w południe zaplanowano główne uroczystości na rogu ulic Sienkiewicza i Małej, przed dawną siedzibą Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie.
– Nastąpi wtedy otwarcie lokalu komisji wyborczej 1989 roku. Będzie można oddać głos „życzenia dla Polski” i tym samym wziąć udział w konkursie z nagrodami. Pozostawiamy wszystkim artystom pełną dowolność, jeśli chodzi o formę – zapowiada.
Konkurs w „lokalu wyborczym” stylizowanym na wzór lat osiemdziesiątych organizowany jest w trzech kategoriach: od 6 do 10 lat, od 11 do 17 lat oraz powyżej 18 lat. Życzenia można narysować lub namalować, bądź napisać w formie wiersza, rymowanki, eseju, opowiadania. Zakończenie „głosowania” przewidziano na godz. 17.30.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 14 czerwca podczas konferencji „Okrągły stół ds. pożytku publicznego” organizowanej w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim przez wojewodę oraz Komitet ds. Pożytku Publicznego. Wybrane prace zostaną zaprezentowane w formie wystawy w urzędzie wojewódzkim.
W programie przewidziano także rozmowy z uczestnikami wyborów z lat osiemdziesiątych oraz symboliczny tort.
Rok 1989 był czasem przełomu. Zgodnie z ustaleniami „okrągłego stołu” pierwsze częściowo wolne wybory odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Władze komunistyczne liczyły, że strona opozycyjna nie zdoła przygotować kampanii wyborczej w szybkim tempie. Tymczasem w całym kraju, także na Kielecczyźnie zaczęły powstawać lokalne Komitety Obywatelskie „Solidarność”. Drukowano plakaty z nazwiskami kandydatów opozycji na posłów i senatorów, organizowano wiece i spotkania wyborcze. Pierwsza tura wyborów przyniosła zwycięstwo kandydatów KO „Solidarność”. Strona opozycyjna zdobyła 160 na 161 możliwych do zdobycia mandatów poselskich oraz 92 ze wszystkich stu mandatów senatorskich. Taki spektakularny sukces pokazał, że społeczeństwo miało dosyć dotychczasowego systemu. Komuniści ponieśli sromotną porażkę.
Organizatorami Dnia Wolności i Praw Obywatelskich w Kielcach są: wojewoda świętokrzyski, Urząd Miasta Kielce oraz Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji.