Dawni działacze opozycji demokratycznej w czasach PRL i członkowie podziemnej „Solidarności” spotkali się w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach na promocji czwartego i piątego tomu „Encyklopedii Solidarności” – wydawnictwa publikującego dane o działaczach i osiągnięciach opozycji w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku.
Wśród osób, których biogramy znalazły się w prezentowanych tomach jest konecka działaczka „Solidarności”, Helena Obara internowana w stanie wojennym, a prześladowana już w 1976 roku, gdy odmówiła udziału w wiecu potępiającym robotników strajkujących w Radomiu i w Ursusie.
Według niej 4 czerwca 1989 roku Polacy byli pewni, że te wybory coś odmienią w kraju przeżywającym permanentny kryzys. W rzeczywistości działacze Komitetu Obywatelskiego zdobyli praktycznie wszystkie możliwe mandaty w przypadającej im puli w wyborach do Sejmu i 99 ze 100 mandatów w wolnych wyborach do Senatu.
Swój biogram w „Encyklopedii Solidarności” ma także Bogdan Białek, znany działacz społeczny z Kielc, 35 lat temu rzecznik Komitetu Obywatelskiego „Solidarności” w Kielcach. Podczas spotkania w Centrum Edukacyjnym IPN Bogdan Białek przypomniał, że jednym z ustaleń „okrągłego stołu” był dostęp strony opozycyjnej do wówczas wyłącznie państwowych czy partyjnych mediów, by móc zaprezentować kandydatów w wyborach. W Kielcach w praktyce ten dostęp realizowało jedynie Radio Kielce, z dwóch wydawanych wówczas gazet jedna była organem prasowym rządzącej partii i jej redaktor wszystkimi siłami starał się ograniczać dostęp opozycjonistów.
Helena Obara, Bogdan Białek i Paweł Perchel – drukarz podziemnej prasy ze Starachowic, wzięli też udział w panelu dyskusyjnym pod tytułem: „Wybory 4. czerwca 1989 roku. Historyczny kompromis”, w którym wspominali same wybory jak i czasy je poprzedzające i swoją działalność opozycyjną w PRL-u.
W wydanych właśnie czwartym i piątym tomie „Encyklopedii Solidarności” zamieszczono w sumie 18 biogramów działaczy opozycyjnych z regionu świętokrzyskiego.