– Europejski Fundusz Mieszkaniowy, bezpieczne granice i wspólna polityka obronna, publiczna komunikacja w każdej gminie oraz szybka kolej łącząca Polskę z Europą a także ochrona środowiska, godna europejska praca minimalna oraz równe prawa kobiet i mężczyzn to główne założenia mojego programu – mówił w środę (5 czerwca) w Kielcach Andrzej Szejna, który jest kandydatem Nowej Lewicy do Parlamentu Europejskiego w okręgu Świętokrzysko-Małopolskim.
Wiceminister spraw zagranicznych przypomniał, że silna Polska w silnej Unii Europejskiej to nie tylko slogan, ale cel i marzenie, które realizujemy.
– Odnowiliśmy postanowienia Trójkąta Weimarskiego w obliczu nowych ruchów i tendencji niedemokratycznych w Europie. Odzyskaliśmy miliardy z Krajowego Planu Odbudowy, które były przez długi czas zablokowane w wyniku braku praworządności w naszym kraju co miało miejsce za sprawą rządzących z Prawa i Sprawiedliwości. Będziemy także wzmacniali Polskę w kwestiach obronności co jest obecnie kluczowym działaniem zarówno ze względu na wojnę w Ukrainie jak i konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie – wyjaśnia.
Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula, która udzieliła poparcia kandydatowi Lewicy podkreśliła, że po 20 latach od wejścia Polski do Unii Europejskiej trzeba patrzeć w przyszłość i podjąć takie działania, które sprawią, że Unia będzie zajmować się sprawami które są bliskie obywatelom a jedną z nich jest kwestia likwidacji darmowych staży dla studentów.
– Każdy młody człowiek pracujący na stażu otrzyma 3,5 tys. zł na rękę. Jeśli będzie to praca w niepełnym wymiarze godzin, wówczas wynagrodzenie będzie wynosić 22 zł na rękę za godzinę. Nie może być tak, że praca młodych ludzi zdobywających doświadczenie na rynku jest wykorzystywana przez pracodawców do ich celów. Często przecież prace wykonywane podczas stażu są wcale nie należą do łatwych – tłumaczy.
Jak dodała Katarzyna Kotula rozwiązanie to zostało już wprowadzone w życie we Włocławku, gdzie prezydent miasta Krzysztof Kukucki podjął decyzję, że wszystkie staże w urzędzie miasta będą płatne.
Musimy także pracować nad tym, aby wszystkie młode osoby czuły się w Polsce bezpiecznie ma tu na myśli strefy wolne od LGBT, które jeszcze do niedawna istniały na terenie województwa świętokrzyskiego – przypomniała Magdalena Dropek kandydująca do Parlamentu Europejskiego z pozycji nr 10 na liście Lewicy w okręgu Świętokrzysko-Małopolskim.
Kandydaci Lewicy apelowali również do wszystkich Polaków, aby wzięli udział w wyborach do parlamentu europejskiego 9 czerwca bo zdecydują one przyszłości naszego kraju i jego pozycji w Europie.