Wszystkie kobiety w ciąży, bez względu na wiek mogą od dzisiaj (poniedziałek, 5 czerwca) korzystać z badań prenatalnych. Dotychczas takie prawo przysługiwało paniom po 35 roku życia.
Badania pozwalają na wczesne wykrycie wad genetycznych i wrodzonych u płodu, np. Zespołu Downa, Zespołu Patau’a, czy Zespołu Edwardsa.
Na badanie wystarczy skierowanie od lekarza, informuje dr n. med. Anna Janowicz–Grelewska, specjalista ginekologii, położnictwa i perinatologii w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach.
– Badania prenatalne, to rodzaj badania przesiewowego. W populacji wszystkich zdrowych ciężarnych szukamy potencjalnie chorego dziecka lub mamy. Dzięki tym badaniom jesteśmy w stanie zaoferować chorej mamie, czy choremu maluchowi profilaktykę, bądź leczenie. Możemy również skierować pacjentkę do porodu w takim ośrodku, w którym dziecko będzie mogło być poddane terapii tuż po porodzie – wyjaśnia lekarka.
Anna Janowicz–Grelewska dodaje, że do badania nie potrzeba się specjalnie przygotowywać.
– Badanie pierwszego trymestru składa się z dwóch elementów. Pierwszy, to pobranie krwi. Do tego badania nie trzeba być na czczo. Drugi element diagnostyki, to badanie USG. Ono także nie wymaga przygotowania, a pozwala na ocenę anatomii płodu – mówi dr Anna Janowicz–Grelewska.
Z programu może skorzystać ponad 210 tys. kobiet w całym kraju.