Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował listę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu programu antykoncepcji awaryjnej. W praktyce to punkty w których można kupić tzw. pigułkę „dzień po”.
Agnieszka Białas–Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału funduszu informuje, że dotychczas umowę na sprzedaż pigułki podpisało z NFZ 15 świętokrzyskich aptek.
– Do programu cały czas mogą przystępować kolejne. Nabór jest otwarty. Nasi pracownicy czekają na wnioski ze strony aptekarzy. Wnioski przyjmowane są także w wersji elektronicznej – dodała Agnieszka Białas–Sitarska.
Dr n. med. Grzegorz Świercz, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach podkreśla, że pigułka nie jest formą stałej antykoncepcji.
– Tabletka uniemożliwia zapłodnienie albo zagnieżdżenie zarodka. Jednak pamiętajmy, że nie są to dropsy. To spora dawka hormonów. To jest antykoncepcja awaryjna. Nie można jej stosować kilka razy w tygodniu – podkreśla dr Grzegorz Świercz.
Jak dodaje pigułka „dzień po” może wpływać na przysadkę mózgową, lub przyczyniać się do powstania endometriozy. Jej nadmierne stosowanie może być przyczyną zaburzeń miesiączkowania, które są trudne do wyleczenia.
Od lipca 2017 roku tzw. tabletki „dzień po” były dostępne w Polsce wyłącznie na receptę.