Ponad połowa Polaków (56 proc.) zauważa, że rzeki są zanieczyszczone, 49 proc. uważa, że problem ten dotyczy także lasów, a 47 proc., że brudno jest także na nieużytkach i ulicach (45 proc.) – wynika z EKObarometru przygotowanego przez SW Research.
„Ponad połowa z nas zauważa, że rzeki są zanieczyszczone – 56 proc., niewiele mniej – 49 proc., że problem ten dotyczy także lasów, a 47 proc., że brudno jest także na nieużytkach i ulicach (45 proc.)” – wskazano w EKObarometrze. Dodano, że „miejsca turystyczne, czyli tam, gdzie się pojawiamy, by wypocząć także pozostawiają wiele do życzenia – śmieci kłują w oczy nad jeziorami (41 proc.), morzem i plażami (40 proc.) oraz w górach (30 proc.)”.
Zwrócono uwagę, że „do problemu śmieci co trzeci (badany- PAP) podchodzi bezrefleksyjnie – nic nie robi i takich osób jest najwięcej, bo 36 proc. ”. Zauważono, że „niewiele mniejszy odsetek (31 proc.) bierze jednak sprawy w swoje ręce i sprząta lub organizuje wspólne sprzątanie”. Co czwarty respondent bierze udział w zorganizowanych akcjach społecznego sprzątania, a 1 proc. powiadamia odpowiednie służby.
Autorzy badania zapytali też o sposoby na dbanie o czystość wód. Zgodnie z wynikami „najczęściej (38 proc.) dbamy o odpowiednią utylizację odpadów w domowych gospodarstwach, żeby nie trafiały do kanalizacji oraz nie wylewamy do zlewu pozostałości, które nie powinny się tam znaleźć (np. olej, leki), żeby uniknąć zanieczyszczenia wód ściekowych (38 proc.). Wskazano, że prawie co trzeci z badanych posiada efektywne urządzenia takie jak pralki czy zmywarki energooszczędne. „W trosce o wody gruntowe nie używamy też pestycydów – 26 proc. oraz ograniczamy użycie detergentów i środków piorących, zawierających fosforany, które mogą przyczynić się do eutrofizacji wód”. Podkreślono, że niemal co czwarty (23 proc.) używa także ekologicznych produktów do mycia naczyń i pielęgnacji domu, a co piąty (21 proc.) regularnie sprawdza instalację hydrauliczną w domu. Zauważono, że wśród odpowiedzi pojawiają się bardziej wyrafinowane rozwiązania takie jak zbieranie wody deszczowej (18 proc.) czy wsparcie inicjatyw nadania rzekom osobowości prawnej (12 proc.).
– Cieszy fakt docenienia przez respondentów wody jako cudu natury, bez którego nie jesteśmy w stanie żyć, a w związku z tym stosowane praktyki przeciwdziałające zanieczyszczeniom czy oszczędzające wodę – zauważyła Izabela Sałamacha z Fundacji Czysta Rzeka. – To pokazuje, że po pierwsze mamy rozwiązania, z których może korzystać każdy z nas, a po drugie, że wciąż możemy myśleć nad kolejnymi – oceniła.
– Niestety, co siódmy Polak przyznaje się do tego, że nic nie robi, by dbać o czystość wód – zauważyli autorzy badania.
Badanie EKOBAROMETR – VI EDYCJA zostało zrealizowane w maju 2024 przez SW RESEARCH Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów online (CAWI) na panelu internetowym SW Panel na reprezentatywnej próbie 1500 Polaków w wieku 16-80 lat.
EKObarometr to cykl badań poświęcony analizie aktualnych postaw i nastrojów polskich konsumentów wobec szeroko pojętej ekologii obecnej w różnych sferach codziennego życia. Realizowany jest przez agencję SW Research nieprzerwanie od I kwartału 2020 roku.