Już po raz piąty Polacy przystąpią do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Swoich reprezentantów wybiorą w najbliższą niedzielę, 9 czerwca.
Wybory do Europarlamentu odbywają się w całej Unii Europejskiej w dniach od 6 do 9 czerwca. Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego przypomina, jakich wyborów dokonają Polacy.
– W Rzeczypospolitej Polskiej wybieramy 53 europosłów w 13 okręgach wyborczych. Największym jest okręg małopolsko-świętokrzyski, gdzie liczba uprawnionych do głosowania wynosi ponad 3,5 mln – mówi.
Lokale wyborcze będą czynne w niedzielę w godzinach od 7:00 do 21.00. Głosować w wyborach do PE mogą obywatele polscy i obywatele UE bez polskiego paszportu, którzy są pełnoletni, mają pełnię praw publicznych, mieszkają na stałe w Polsce i znajdują się w spisie wyborców. Prawo do głosowania ma też obywatel Polski, który mieszka na stałe za granicą. Nie mogą głosować osoby prawomocnie ubezwłasnowolnione ani pozbawione praw publicznych lub wyborczych.
Gdzie głosujemy?
Każdy z wyborców głosuje w obwodzie głosowania, który jest właściwy dla miejsca jego stałego zamieszkania, o ile nie wskazał inaczej. Sprawdzenia konkretnego adresu obwodowej komisji wyborczej, w której będziemy głosować można dokonać na kilka sposobów – poprzez aplikację mObywatel, wyszukiwarkę obwodów, która znajduje się na stronie Państwowej Komisji Wyborczej, poprzez Biuletyny Informacji Publicznej poszczególnych urzędów, ale też na obwieszczeniach o numerach, granicach i siedzibach obwodowych komisji wyborczych.
Adam Michcik informuje, że aby zagłosować, należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem: może być to dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka. Wylegitymować się można także poprzez aplikację mObywatel. Po sprawdzeniu tożsamości członek komisji wydaje wyborcy kartę. Wyborca udaje się z nią w miejsce w lokalu, gdzie może zagłosować w sposób nieskrępowany.
Wyborca otrzyma jedną kartę, na której zostaną zaprezentowani wszyscy kandydaci do PE startujący z danego okręgu. Znajdą się oni na liście konkretnego komitetu wyborczego. Każda lista z kandydatami ma swoją nazwę, numer, a także logotyp. Ogólnopolskie komitety pojawią się na karcie do głosowania w kolejności: 1 – Trzecia Droga, 2 – Konfederacja, 3 – Bezpartyjni Samorządowcy – Normalna Polska w Normalnej Europie, 4 – Polexit, 5 – KO, 6 – Lewica, 7 – PiS. Poza tym na listach znajdą się kandydaci startujący z komitetów o zasięgu regionalnym.
Jak zagłosować, by głos był ważny?
– Głosujemy poprzez postawienie znaku „X” przy wybranym kandydacie – instruuje Adam Michcik.
Precyzuje, że muszą być to dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Pamiętajmy, żeby znak „X” na karcie postawić tylko w jednej kratce, obok jednego kandydata.
Przy jakiejkolwiek pomyłce nie ma możliwości, by poprawić błąd lub otrzymać drugą kartę.
W nocy z piątku na sobotę (7 – 8 czerwca), dokładnie o północy rozpocznie się cisza wyborcza, która oficjalnie kończy kampanię do wyborów do Europarlamentu. Cisza wyborcza trwa do zakończenia głosowania.