W wyborach do Parlamentu Europejskiego Koalicja Obywatelska zdobyła 21 mandatów, PiS – 19, Konfederacja – sześć, Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) – cztery, a Lewica – trzy – wynika z badania exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP.
Zgodnie z sondażem w sumie pięć komitetów wprowadziło europosłów do unijnego parlamentu. Mandatu nie zdobyły zaś m.in. komitety Bezpartyjni Samorządowcy – Normalna Polska w Normalnej Europie oraz Polexit.
Z sondażu Ipsos wynika, że Koalicja Obywatelska zdobyła 21 mandatów. Europosłami zostaną Borys Budka, Bogdan Zdrojewski, Bartosz Arłukowicz, Bartłomiej Sienkiewicz, Krzysztof Brejza, Ewa Kopacz, Marcin Kierwiński, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Magdalena Adamowicz, Dariusz Joński, Ewa Kopacz, Jacek Protas, Andrzej Halicki, Michał Wawrykiewicz, Elżbieta Łukacijewska, Łukasz Kohut, Marta Wcisło i Andrzej Buła.
Prawdopodobne, ale niepewne są mandaty również dla: Janusza Lewandowskiego, Jagny Marczułajtis-Walczak i Mirosławy Nykiel.
Zgodnie z exit poll Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 19 mandatów w europarlamencie. Zgodnie z opublikowanymi wynikami sondażowymi do PE z listy PiS dostali się: Beata Szydło, Patryk Jaki, Dominik Tarczyński, Daniel Obajtek, Jadwiga Wiśniewska, Mariusz Kamiński, Marlena Maląg, Joachim Brudziński, Adam Bielan, Maciej Wąsik, Anna Zalewska, Tobiasz Bocheński, Waldemar Buda, Kosma Złotowski i Piotr Mueller.
Prawdopodobnie mandat europosła zdobyli: Michał Dworczyk, Arkadiusz Mularczyk, Jacek Ozdoba oraz Bogdan Rzońca.
Z PiS mandatu do PE nie zdobyli m.in.: Ryszard Czarnecki, Anna Fotyga, Karol Karski, Małgorzata Gosiewska, Jacek Kurski, Witold Waszczykowski, Wojciech Kolarski, Jacek Saryusz-Wolski i Marcin Warchoł.
KANDYDACI, KTÓRZY WEDŁUG SONDAŻU IPSOS DLA TVP, TVN I POLSATU UZYSKALI MANDATY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
KOALICJA OBYWATELSKA:
- Borys Budka
- Bogdan Zdrojewski
- Bartosz Arłukowicz
- Krzysztof Brejza
- Bartłomiej Sienkiewicz
- Magdalena Adamowicz
- Dariusz Joński
- Ewa Kopacz
- Jacek Protas
- Janusz Lewandowski
- Marcin Kierwiński
- Andrzej Halicki
- Michał Szczerba
- Michał Wawrykiewicz
- Elżbieta Łukacijewska
- Łukasz Kohut
- Marta Wcisło
- Andrzej Buła
PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ:
- Beata Szydło
- Patryk Jaki
- Dominik Tarczyński
- Daniel Obajtek
- Jadwiga Wiśniewska
- Mariusz Kamiński
- Marlena Maląg
- Michał Dworczyk
- Anna Zalewska
- Joachim Brudziński
- Adam Bielan
- Maciej Wąsik
- Waldemar Buda
- Kosma Złotowski
- Piotr Muller
- Tobiasz Bocheński
KONFEDERACJA
- Grzegorz Braun
- Anna Bryłka
- Ewa Zajączkowska-Hernik
- Dobromir Sośnierz
TRZECIA DROGA
- Adam Jarubas
- Krzysztof Hetman
LEWICA
- Krzysztof Śmiszek
- Robert Biedroń
Jak podaje Ipsos, mandaty do Parlamentu Europejskiego najprawdopodobniej uzyskali także: Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), Arkadiusz Mularczyk (PiS), Stanisław Tyszka (Konfederacja), Jagna Marczułajtis (KO), Marek Belka (Lewica), Rafał Foryś (Konfederacja), Michał Gramatyka (Trzecia Droga), Jacek Ozdoba (PiS), Michał Kobosko (Trzecia Droga), Bogdan Rzońca (PiS), Mirosław Nykiel (KO). Ich wyniki są niepewne.
Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego niespełna 40 proc.
Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 39,7 proc. – wynika z opublikowanego w niedzielę badania exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP.
W niedzielę w ciągu dnia Państwowa Komisja Wyborcza dwukrotnie podała dane o frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do godz. 17 wydano karty do głosowania 8 mln 101 tys. 18 osobom, co dawało frekwencję 28,20 proc. Do godz. 12 frekwencja wyniosła 11,66 proc.
Najwyższą frekwencję do godz. 17 odnotowano w województwach: mazowieckim – 31,65 proc., małopolskim – 29,87 proc. oraz pomorskim – 29,56 proc. Najniższą zaś w województwach: opolskim – 23,60 proc., warmińsko-mazurskim – 24,75 proc. oraz lubuskim – 25,64 proc.
W całej Polsce uprawnionych do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest 28 mln 728 tys. 512 osób.
Polacy w wyborach do PE głosują po raz piąty. W roku 2019 frekwencja wyniosła – 45,68 proc.; w 2014 – 23,83 proc.; zaś w 2009 – 24,53 proc. W pierwszych wyborach do PE w Polsce, które odbyły się w 2004 roku, frekwencja wyniosła 20,87 proc.
Kiedy wyniki głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak liczy, że obwodowe komisje będą pracować tak sprawnie, jak w poprzednich wyborach do PE i wyniki głosowania poznamy już w powyborczy poniedziałek. Dodała, że nie obawia się o to, że zagraniczne komisje nie zdążą policzyć głosów w ustawowym terminie 24 godzin.
Pięć lat temu oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego podano na drugi dzień, przed godz. 15.