Do wydarzeń z lat: 1914 i 1965 nawiązuje zlot pieszo-rowerowy na Karczówkę. Rajd odbędzie się w środę (12 czerwca) o godz. 12.00.
Jak mówi Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony i Tradycji Genius Loci „Karczówka” oraz honorowy prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego punktem wyjścia jest bitwa, do której doszło 13 sierpnia 1914 roku w okolicach Karczówki.
– Obchodząc uroczystości wejścia kadrówki na czele z Józefem Piłsudskim, 12 sierpnia 1914 roku pamiętamy, że wkroczyli, mamy pomnik Czwórki Legionowej, natomiast zapominamy o tym, że 13 sierpnia nasze wojska w formie ok. 400-osobowego batalionu kadrowego, wycofując się z Kielc przez Karczówkę i Czarnów, stoczyły bitwę z Rosjanami. Opisał ją, w takiej małej broszurce, generał Kazimierz Sosnkowski, który był wtedy zastępcą Józefa Piłsudskiego. Napisał, że to były pierwsze boje ku wolności – wyjaśnia.
Stanisław Szrek zwraca uwagę, że znaczenie tej walki zostało docenione już w czasie II Rzeczpospolitej.
– W 1935 roku czterech chłopaków z Gimnazjum Państwowego im. Jana Śniadeckiego z Kielc siada na rowery, przyjeżdża na Karczówkę. Mają ze sobą urnę, którą przygotowali wcześniej z nauczycielem prac ręcznych i biorą ziemię z pola bitewnego Karczówki. Wiozą tę ziemię do Krakowa, na sypany kopiec, który nazwany został Kopcem Józefa Piłsudskiego (bo wtedy, w 1935 roku Józef Piłsudski umarł). Podobno na ten kopiec złożyła się ziemia z 4 tys. pól bitewnych z historii Polski, co wydaje się nieprawdopodobne – zauważa.
W środę (12 czerwca) na teren przy klasztorze Karczówka można dotrzeć pieszo lub rowerami, ale ważne, by o godz. 12.00 być na miejscu. Podczas zlotu będzie można wysłuchać krótkiej pogadanki historycznej, wejść na klasztorną wieżę widokową, wziąć udział w konkursie wiedzy o klasztorze i górze Karczówce. Na koniec organizatorzy zapraszają na wspólne ognisko (prowiant we własnym zakresie).
Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zapraszają zarówno zorganizowane grupy szkolone, jak i zainteresowanych mieszkańców Kielc.
Organizatorami zlotu są: Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenie Ochrony i Tradycji Genius Loci „Karczówka” i Rektorat Kościoła p.w. św. Karola Boromeusza na Karczówce.