10 tysięcy złotych otrzymają studenci, którzy z elektrośmieci zbudują działającego łazika marsjańskiego. To pierwsza nagroda, laureaci drugiej dostaną 4 tysiące złote, a ostatni na podium zdobędą 2 tysiące złotych.
Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko mówi, że konkurs ma za zadanie pokazać, że wiele odpadów można z powodzeniem wykorzystać praktycznie.
– Mówimy o tym, że konieczna jest selektywna zbiórka elektroodpadów. Chcemy pokazać, że to, co dla wielu osób jest śmieciem może stać się cenny budulcem, z którego można skonstruować marsjańskie pojazdy – tłumaczy Kinga Rodkiewicz.
Oprócz Fundacji Odzyskaj Środowisko, konkurs współorganizuje Politechnika Świętokrzyska oraz firma MB Recycling, która udostępnia studentom elektrośmieci. Kinga Rodkiewicz podkreśla, że łazik, który powstanie z odpadów musi być sprawny i radzić sobie na torze marsjańskim znajdującym się na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej.
– Powinien spełniać wszystkie funkcje, które mają łaziki budowane po, żeby podbijać Marsa. Czyli musi być zachowana motoryka pojazdu, ale też odporność na ekstremalnie niskie temperatury oraz na zapylenie – tłumaczy Kinga Rodkiewicz.
Chętni do wzięcia udziału w konkursie: „Zbuduj edukacyjnego łazika z recyklingu” mają czas do 15 czerwca aby się zgłosić. Zwycięzców poznamy w październiku.