Około 200 prac autorstwa wykładowców, absolwentów i studentów Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach można oglądać w galeriach Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, na wystawie zatytułowanej „Terytoria”.
Inspiracją do zorganizowania ekspozycji jest potrójny jubileusz: 55-lecie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, 25-lecie Instytutu Sztuk Wizualnych oraz 5-lecie Wydziału Sztuki. Prof. Katarzyna Ziołowicz, dziekan Wydziału Sztuki podkreśliła, że to trzy ważne daty.
– Myślę, że ważne także dla każdego, związanego z instytutem – najpierw edukacji plastycznej, potem sztuk pięknych, teraz Instytutem Sztuk Wizualnych. Przez instytut przeszło wiele osób, wiele osobowości, których prace po części prezentujemy tutaj. Nie wszystkich, bo wszystkich nie da się uhonorować udziałem w tej wystawie, ale myślę, że warto pamiętać o osobach, które zapoczątkowały tę działalność. Warto wspomnieć o pani prof. Czesławie Gierak, od której w zasadzie wszystko formalnie się zaczęło – od małego zakładu estetyki, wychowania estetycznego, później wychowania estetycznego i kształcenia plastycznego, aż do instytutu. Była jego pierwszym dyrektorem. Można by wspominać wszystkich dyrektorów, którzy coś wnieśli. Byli: prof. Wiesław Łuczaj, prof. Małgorzata Bielecka, moja skromna osoba, prof. Teresa Anna Ślusarek. Są to osoby, które wpłynęły na kształt samego instytutu, tego w jakim miejscu teraz jesteśmy – powiedziała.
Kształcenie mistrz-uczeń
Dziś Wydział Sztuki to nowoczesny kierunek, który swoją ofertą stara się podążać za zapotrzebowaniem rynku. Prof. Katarzyna Ziołowicz zwraca uwagę, że kształcenie odbywa się to na wysokim poziomie.
– Mam przyjemność być dziekanem wydziału, w którym obie dyscypliny: i sztuki muzyczne i sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki uzyskały kategorię A. Jest to najwyższa kategoria naukowa, poza kategorią A+, która daje potwierdzenie wysokiej klasy działalności artystycznej pracowników, zatrudnionych w naszej jednostce. Myślę, że to jest bardzo ważne, bo wpływa na to, w jaki sposób kształcimy. Proszę pamiętać, że tu jest to kształcenie mistrz-uczeń. To, co robimy artystycznie przekłada się na to, w jaki sposób działamy od tej strony edukacyjnej. Myślę, że te tradycje kształcenia artystycznego są widoczne. Jesteśmy jednostką, której działania są widoczne w naszym regionie, w Polsce, ale też coraz dalej, bo bardzo często nasi wykładowcy prezentują się poza granicami Polski – zaznaczyła.
W ofercie Wydziału Sztuki znajdują się takie kierunki, jak: sztuki plastyczne w języku polskim i języku angielskim, design, na drugim stopniu design społeczny, pięcioletnia grafika oraz edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej.
Pierwsza taka wystawa
W kieleckim BWA zaprezentowane zostały prace plastyków. Jednym z kuratorów wystawy była prof. Teresa Anna Ślusarek, która podkreśliła, że ta ekspozycja jest wyjątkowa.
– Jej wyjątkowość polega na tym, że po raz pierwszy, w jednej przestrzeni, prezentujemy wykładowców Instytutu Sztuki Wizualnych, byłych pracowników oraz doktorantów, absolwentów oraz naszych studentów. Zgromadzono tutaj około 200 prac i pochodzą z różnych form aktywności artystycznej, zarówno z obszarów sztuk plastycznych, sztuk pięknych, takich jak rzeźba, malarstwo, grafika, rysunek oraz z obszaru wzornictwa, designu, projektowania graficznego – wymieniała.
Studentką pierwszego roku na kierunku design jest Karolina Kulczycka, która w BWA prezentowała fotografię swojej instalacji na temat równouprawnienia kobiet i dysproporcji dotyczących wizerunków kobiet w sztuce.
– Od zawsze byłam artystyczną duszą, zawsze chciałam iść w kierunku artystycznym, więc dla mnie innej drogi nie ma. Jestem na studiach projektowych, bo chcę się tym zajmować. Na innym kierunku bym się po prostu nie spełniała. Wykładowcy zachęcają nas do różnych przedsięwzięć, brania udziału w różnych konkursach czy wystawach. To jest wystawa przygotowana z panią mgr Dominiką Janicką. To superobieta, superwykładowca – mówiła.
„Pokazujemy, kim jesteśmy”
Karolina Zwoniarska była doktorantką na UJK. Nie mieszka w Kielcach, więc tym bardziej ucieszyło ją zaproszenie do udziału w wydarzeniu.
– Bardzo dobrze wspominam studia, a potem obronę. Zostałam przez moją promotor, a obecnie dziekan wydziału sztuki zaproszona do udziału w tej wystawie, co mnie bardzo cieszy. Dziś prezentuję obraz. Zajmuję się aktem kobiecym, więc jest dokładnie w tej tematyce, bardzo charakterystycznej dla mnie. Jest mi bardzo miło, że mogłam się tu zaprezentować, wśród tak wspaniałych twórców – przyznała.
Nazwisko Joanny Biskup-Brykczyńskiej dobrze jest znane w kieleckim środowisku plastyków, ale kojarzą je również miłośnicy teatru czy filmu. Tym razem pokazała kilka prac małoformatowych z cyklu „Z małego notesu”. Wspominała, że od wielu lat jest związana z kielecką uczelnią.
– Jestem absolwentką Akademii Świętokrzyskiej, później rozpoczęłam studia w Instytucie Sztuk Wizualnych i do tej pory właściwie jestem związana, bo jestem wykładowczynią w naszym uniwersytecie, na Wydziale Pedagogiki i Psychologii – wyjaśniła.
Jej zdaniem, sztuka odgrywa ważną rolę w życiu każdego człowieka.
– Jest częścią naszego świata, tego czym żyjemy, jak żyjemy. Czasem może jest niedoceniana, ale jest bardzo ważna, więc bardzo się cieszę, że dzisiaj jest taki wyjątkowy dzień, kiedy możemy zaprezentować wiele prac, wiele sylwetek twórców, profesorów, doktorów, magistrów, studentów, osób związanych z naszą uczelnią. Na co dzień nie jest to widoczne. Niektórzy są bardzo aktywnymi twórcami, inni trochę rzadziej się pokazują, a teraz możemy pokazać, co robimy, kim jesteśmy. My – związani z uniwersytetem absolwenci, pracownicy – dodała.
Promocja piękna, kultury, dobrych obyczajów
O wartości sztuki mówił także rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, prof. Stanisław Głuszek. Przypomniał, że od początku swojej kadencji podkreślał w sposób szczególny znaczenie Wydziału Sztuk.
– Jego znaczenie dla życia uczelni jest bardzo duże, bardzo znaczące i myślę, że coraz większe, a to po to, żeby promować piękno, promować kulturę, promować dobre obyczaje, dobre gusta i generować potencjał intelektualny, skierowany na dobrą wyobraźnię, a to sprzyja temu, żebyśmy kształtowali postawy wartości, które są oparte o dobro dla drugiego człowieka – powiedział.
Wystawa nieprzypadkowo odbyła się w przestrzeniach Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. Jego dyrektor, Stanisława Zacharko-Łagowska podkreśliła, że to dobre miejsce na świętowanie Instytutu Sztuk Wizualnych, bo właśnie tam wychowywani są artyści.
– Mamy też rzadką okazję zobaczyć prace pedagogów, w kontekście tego, że są pedagogami Instytutu Sztuk Wizualnych. Niektórzy z nich z sukcesem się wystawiają, a niektórzy nie, bo na przykład nie pochodzą z Kielc. Także jest dosyć pełny przegląd ich osiągnięć, zarówno tych osobistych, jak i pedagogicznych. A wystawa bardzo ciekawa, bardzo interesująca. Myślę, że jest się czym pochwalić – oceniła.
Prace można oglądać do 19 czerwca.
Wernisażowi towarzyszył wykład dr. Jacka Jaźwierskiego, pt. „Sztuka i Wolność”.
Spotkania towarzyszące
W planach są kolejne spotkania:
12 czerwca, godz. 11.00-13.00 – warsztaty fotograficzne z cyjanotypii, prowadzenie: dr Arkadiusz Sędek
14 czerwca, godz. 11.00-13.00 – warsztaty graficzne, prowadzenie: dr hab. Teresa Ślusarek, prof. UJK, dr hab. Katarzyna Ziołowicz, prof. UJK
14 czerwca, godz. 18.00 – performance dźwiękowy „97 linii pionowych i kilka zygzaków”, prof. Ryszard Ługowski, dr Paulina Sylwestrowicz