Zaledwie 15 proc. uprawnionych mieszkańców województwa świętokrzyskiego skorzystało od początku roku z bezpłatnego programu profilaktycznego, którego celem jest wykrywanie raka jelita grubego. Z badania skorzystały jedynie 742 osoby.
Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że z programu skorzystać mogą osoby od 50 do 65 roku życia lub od 40 do 49 roku życia, jeśli u najbliższych krewnych pacjenta, rozpoznano nowotwór jelita grubego. Na badanie nie jest wymagane skierowanie.
– Program przesiewowy obejmuje wykonanie kolonoskopi, oraz pobranie wycinków do badań a także usunięcie polipów. Potem pacjent otrzymuje od lekarza konkretne zalecenia dotyczące ewentualnego leczenia – dodała Agnieszka Białas-Sitarska.
Jacek Paluch, gastroenterolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podkreśla, że ten nowotwór jelita grubego rozwija się bez objawów przez kilka lat. Natomiast dzięki badaniom profilaktycznym możliwe jest wykrycie choroby na wczesnym etapie i całkowite wyleczenie.
– Rak jelita grubego jest na drugim miejscu występowania spośród wszystkich nowotworów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Kolonoskopia dla wielu pacjentów jest badaniem wstydliwym, krępującym, niekomfortowym, stąd być może tak mało osób ją wykonuje. Jednak 90 proc. moich pacjentów, którzy wychodzą po badaniu z gabinetu mówią, że nie potrzebnie się go obawiali – mówi Jacek Paluch.
Kolonoskopia jest badaniem trwającym od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym.
Lista placówek wraz z numerami telefonów do nich, w których w ramach programu profilaktycznego można wykonać kolonoskopię, znajduje się na naszej stronie internetowej.
Rocznie rak jelita grubego diagnozowany jest u około 17 tys. Polaków. To drugi, po raku płuca najczęściej wykrywany nowotwór złośliwy w naszym kraju.