Różnorodne tytuły, począwszy od klasyki przez współczesną literaturę obyczajową, historyczną, biografie, kryminały oraz albumy. Nie zabraknie też dzieł Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka będzie w czwartek (13 czerwca) obdarowywać książkami pasażerów linii miejskiej numer 13.
Tegorocznej akcji bookcrossingowej przyświeca hasło: „Z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim przez miasto”. Rozpocznie się o godz. 10.09 na przystanku autobusowym Uniwersytecka UJK, w autobusie linii numer 13. Jego trasa wiedzie od Kampusu UJK m.in. przez ulice Domaszowską, Warszawską, IX wieków Kielc, Czarnowską, Jagiellońską do końcowego przystanku przy ul. Kolberga. Bibliotekarze planują przejazd trzema kursami.
W czasie kursu pracownicy biblioteki będą obdarowywać pasażerów książkami ze specjalnie przygotowanej półki bookcrossingowej. Sylwester Kasprzyk, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej zapewnia, że przygotowana została różnorodna oferta. – Począwszy od klasyki przez współczesną literaturę obyczajową, historyczną, biografie, kryminały oraz albumy. Nie zabraknie oczywiście utworów patrona naszej biblioteki – Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, którego twórczość pragniemy upowszechniać – mówi.
Partnerami akcji „Z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim przez miasto” są: senator Jacek Włosowicz, Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach, Wydawnictwo Pedagogiczne ZNP w Kielcach oraz pisarka Magdalena Kopeć.
Bookcrossing polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Bookcrossing pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne, daje szansę czytania tym, których nie stać na ich zakup, powoduje, że książki są w ciągłym obiegu.
Pomysłodawcą bookcrossingu jest Amerykanin Ron Hornbaker, programista komputerowy, który w 2001 roku założył specjalną witrynę internetową mającą ułatwiać wymianę książek. Dwa lata później idea ta dotarła do Polski i z każdym rokiem zyskuje nowych zwolenników.
Półka bookcrossingowa znajduje się również w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach przy ul. Jana Pawła II 5.