Przygotowanie własnego drzewa genealogicznego połączone z pokazaniem historii swojej rodziny oraz Małej Ojczyzny – przed takim zadaniem stanęli uczniowie klas IV-VII szkoły podstawowej, którzy wzięli udział w wojewódzkim etapie ogólnopolskiego konkursu pod hasłem „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.
Dr Wiesława Rutkowska, dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach, które było jednym z organizatorów wydarzenia tłumaczyła, że przedsięwzięcie miało na celu zainteresowanie młodzieży tematyką poszukiwań genealogicznych i archiwalnych.
– Trzeba mieć tożsamość, trzeba znać historię własnej rodziny, historię lokalnej społeczności, a przez to szukać powiązań z historią Polski i ten konkurs właśnie w tym pomaga – zaznaczyła.
Do tej edycji konkursu, na etapie regionalnym zgłosiło się 13 uczestników. Wszyscy zostali zaproszeni na finał wojewódzki, gdzie otrzymali upominki. Trzy osoby z tego grona wezmą udział w etapie centralnym.
Bez względu na wynik, wygrali wszyscy, bo mieli okazję poznać historię rodziny, a w zgłębianie tych dziejów było zaangażowane wiele osób. Dlatego też na finał dzieci zostały zaproszone wraz z bliskimi, ale również z nauczycielami, pod których okiem pracowali.
Ani Piras ze Szkoły Podstawowej w Pierzchnicy towarzyszyła mama, Monika, która przyznała, że szukanie przodków także dla niej było przygodą. Chociaż już kiedyś opracowywała drzewo genealogiczne swojej rodziny i dotarła do dziewiątego pokolenia wstecz, to tym razem udało jej się zdobyć nowe dokumenty.
– Prapradziadek Ani był uczestnikiem bitwy o Monte Cassino, walczył w II wojnie światowej. Mamy kserokopie legitymacji wszystkich odznaczeń, z różnych archiwów poprzesyłano nam dokumenty wojskowe. Ale udało nam się to uzyskać dzięki temu konkursowi – podkreśliła.
Ania przyznała, że wykonanie drzewa w formie plastycznej również nie było łatwym zadaniem.
– Trzeba było wycinać wiele elementów, dużo trzeba było pisać i trzeba się było natrudzić, żeby to wyszło ładnie – zdradziła.
Uczeń piątej klasy ze Szkoły Podstawowej w Iwaniskach, Michał Górczyński, przyjechał z mamą i pradziadkiem. Przyznał, że w swoim drzewie dotarł do 1890 roku, ale dowiedział się wielu ciekawych rzeczy.
– Na przykład mój prapradziadek Albert Heppener nie miał na imię Albert tylko Wilhelm. Dowiedziałem się też, że obie moje prababcie były na przymusowych robotach w Kassel w Niemczech, a pradziadek był w Armii Krajowej – wyjaśnia.
Obecny na finale konkursu pradziadek Michała chwalił pomysł organizowania takich konkursów.
– Dzieci poznają swoje dzieje od dziada, pradziada – zaznaczył.
Nad pracą uczniów czuwali nauczyciele. Anna Mazur ze Szkoły Podstawowej w Iwaniskach, która pracowała z Michałem, wyjaśniła, że pedagodzy musieli sprawdzić to, co uczniowie zgromadzili
– Sprawdzaliśmy, czy te wydarzenia i dokumentacja, które dzieci przedstawiły, rzeczywiście miały miejsce – powiedziała.
– Sama się zastanawiam, czy nie zacząć szukać swoich krewnych, swoich korzeni, bo bardzo ciekawe informacje mogą wyjść – przyznała Anna Michalska-Kabziak, dyrektor szkoły w Iwaniskach:
– Historia każdej rodziny na pewno jest ciekawa i każdy może znaleźć w tej rodzinie kogoś, do kogo może się nawet porównać, bo takie stwierdzenia też słyszałam. Takie poszukiwanie przodków to piękna lekcja historii i nauka korzystania z innych źródeł niż podręcznik – wyjaśniła.
W trzeciej już edycji konkursu oprócz Ani i Michała udział wzięli też: Nina Gondorowicz ze Szkoły Podstawowej nr 22 im. Gen. Stanisława Maczka w Kielcach, Elena Nowak ze Szkoły Podstawowej im. Zofii i Władysława Pokusów Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej w Oblekoniu, Magdalena Skowron z Publicznej Szkoły Podstawowej w Pliskowoli, Paweł Paszkiel ze Szkoły Podstawowej im. gen. Stanisława Maczka w Bliżynie, Adam Mazurek ze Szkoły Podstawowej im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Mominie, Filip Masternak ze Szkoły Podstawowej w Zbelutce Starej, Antoni Kobos z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1, im. Stanisława Staszica w Busku-Zdroju, Faustyna Peryga ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych „Puławiaków” w Górach Wysokich, Kacper Michalski z Zespołu Edukacyjno-Przedszkolnego Szkoła z Pasją im. Elżbiety Sołtys w Ostrowcu Świętokrzyskim, Anna Szczepańska ze Szkoły Podstawowej w Iwaniskach oraz Filip Parter ze Szkoły Podstawowej w Starej Słupi.
Do etapu centralnego awansowali: Michał Górczyński, Anna Szczepańska i Filip Pater.