W kieleckim ogrodzie botanicznym róże zakwitły wcześniej niż zwykle, ciesząc oko już od przełomu maja i czerwca.
– Zmiany klimatyczne spowodowały, że wegetacja przyspieszyła o co najmniej 2-3 tygodnie – mówi doktor Bartosz Piwowarski, kierownik Ogrodu Botanicznego w Kielcach.
Jak dodaje – kieleckie rozarium, choć nie jest największe w Polsce, to należy do jednych z najpiękniejszych.
– Nasza różanka jest świetnie położona i zaplanowana. Obecnie mamy posadzonych około 80 odmian róż, reprezentujących wszystkie główne typy: róże historyczne, nowoczesne, parkowe, okrywowe, miniaturowe i damasceńskie. Nasza różanka w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach jest bardzo rozbudowaną kolekcją tych pięknych roślin, które uważane są za królowe wszystkich kwiatów. Nie znam żadnego ogrodu, czy to przydomowego, miejskiego, gdzie nie byłoby chociaż jednego krzewu różanego. Róże są powszechnie kochane i podziwiane – podkreśla.
– Każdy, kto pragnie zażyć różanej aromaterapii, jest mile widziany w naszym ogrodzie, szczególnie przy słonecznej pogodzie. Kwiaty róż są niezwykle różnorodne i mają szerokie zastosowanie w farmaceutyce, kosmetologii oraz gastronomii. Warto zaznaczyć, że wszystkie płatki róż i owoce są jadalne. Z kwiatów można przygotowywać konfitury, mydła, wody różane i olejki – dodaje.
W dniach 21-23 czerwca odbędzie się Święto Kielc, a jednym z jego towarzyszących wydarzeń będzie Święto Róż w Ogrodzie Botanicznym.
– W piątek organizujemy Białą Noc w Ogrodzie, podczas której będzie możliwość zwiedzania do godziny 23.00. Główne wydarzenia zaplanowaliśmy na niedzielę. Róże będą odgrywać główną rolę w licznych warsztatach. W sobotę i niedzielę odbędzie się festiwal tanga argentyńskiego „Festiwal de Rosas”. Scena festiwalowa, zlokalizowana wśród róż, będzie działać od 13.00 do 17.00, a lekcje tanga prowadzone przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Tanga Argentyńskiego odbędą się od 14.00 do 15.00. Przez te trzy dni wstęp do ogrodu będzie wolny od opłat – zapowiada Bartosz Piwowarski.
Kieleckie Święto Róż odbędzie się po raz piąty.