Trwają trzydniowe uroczystości ku czci świętokrzyskich partyzantów. W sobotę (15 czerwca) odbyło się coroczne spotkanie na Wykusie, gdzie niegdyś gromadzili się partyzanci, którzy mieli tam swoją leśną twierdzę.
W tym roku obchody mają szczególny wymiar, bo mija dokładnie 80 lat od śmieci komendanta Jana Piwnika „Ponurego” pod Jewłaszami. W tym roku obchodzona jest także 30. rocznica sprowadzenia prochów Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta” do Polski. Jest on pochowany właśnie na polanie Wykus.
Jak co roku, odprawiona została msza święta na Wykusie w intencji „Nurta” i jego żołnierzy. Polowy ołtarz umieszczony jest obok kapliczki postawionej w 1957 roku przez partyzantów. Na niej umieszczone są tabliczki z imionami wszystkich żołnierzy, którzy służyli w Świętokrzyskich Zgrupowaniach Patyzanckich „Ponury-Nurt”. Corocznie wartę honorową przy kapliczce zaciągają razem z policjantami i żołnierzami harcerze, bo – jak podkreśla prezes Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK Ponury-Nurt Rafał Obarzanek – partyzanci przekazali zadanie dbania o polanę na Wykusie i podtrzymywania pamięci o działalności żołnierzy Armii Krajowej właśnie harcerzom.
– Początkowo Środowisko tworzyli żołnierze służący pod komendą obu dowódców, oni doprowadzili do postawienia w 1957 roku kapliczki na Wykusie. Z czasem ich działalność przejęli harcerze i środowiska kombatanckie. Dziś i my dokładamy swoją cegiełkę w tej sztafecie pokoleń, wychowujemy młodych ludzi i podtrzymujemy pamięć o naszych żołnierzach – podkreśla Rafał Obarzanek.
W tym roku do głównych uroczystości dołączają spotkania towarzyszące. W piątek (14 czerwca) w Bodzentynie odbyła się promocja dwóch książek. Pierwsza poświęcona płk. Janowi Piwnikowi „Ponuremu” autorstwa Wojciecha Königsberga. Druga to historia Leszka Zahorskiego – żołnierza wyklętego, autorstwa Katarzyna Kołodziejczyk. Odsłonięta została też tablica poświęcona Marianowi Świderskiemu ps. „Dzik”.
Z kolei jutro (niedziela, 16 czerwca) o 9 rano otwarta zostanie wystawa plenerowa poświęcona Eugeniuszowi Kaszyńskiemu „Nurtowi”, a o 10.15 przy opactwie ojców cystersów odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający 80. rocznicę śmierci „Ponurego”. Jego autorem jest miejscowy rzeźbiarz Ryszard Rymarczyk. O 10.30 rozpocznie się msza święta w intencji Jana Piwnika i jego żołnierzy, a po niej odbędzie się uroczysta defilada przed pomnik „Ponurego” na wąchockim rynku, gdzie odbędzie się Apel Pamięci.
Uroczystości na Wykusie co roku obejmują trzy dni najbliższe dacie 16 czerwca, czyli dniu śmierci Jana Piwnika „Ponurego”.