Młodzi wokaliści z regionu wezmą udział w konkursie wokalnym. Będzie królować muzyka klezmerska, ale także żydowski teatr i kuchnia. Wiele atrakcji czeka na uczestników corocznej imprezy w Chmielniku – „Szalom na Wspólnej”. Tegoroczne wydarzenie, które odbędzie się w niedzielę (16 czerwca), jest okazją do świętowania 10-letniej działalności Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl’’.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.30. Edyta Ślusarczyk z chmielnickiego Sztetla zapowiada, że już na początku poznamy laureatów XII edycji ogólnopolskiego konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi’’.
– Warto zaznaczyć, że po raz kolejny został pobity rekord pod względem liczby nadesłanych prac. Było ich ponad 130, w tym prace plastyczne i filmowe – zaznacza.
Wystawę prac plastycznych będzie można zobaczyć w synagodze.
O godz. 16.00 rozpocznie się Przegląd Piosenki Klezmerskiej im. Leopolda Kozłowskiego. Wystąpią młodzi artyści z regionu.
– Będziemy gościć wokalistki i wokalistów, którzy będą oceniani przez jury w składzie: Marta Kozłowska-Woźniak, Marzena Trzebińska i Beata Misztal. Najprawdopodobniej nagrody będą przyznawane w dwóch kategoriach wiekowych – zaznacza Edyta Ślusarczyk.
O godz. 17.30 scena „Rode” zaprezentuje przedstawienie „Pepka czy Rachel? – czyli szmoncesy, geszefty i kłopoty Singera”. Niezwykle barwny i dowcipny spektakl wzbogacony muzyką żydowską prezentować będzie historię Singera, jego córki Pepki oraz adwokata Waschutza.
Gwiazdą wieczoru będzie posiadająca charyzmatyczną osobowość i wyjątkową barwę głosu Izabela Szafrańska. Artystka wystąpi w Chmielniku ponownie, tym razem usłyszymy utwory z jej najnowszego projektu „Rebeka”, w którym elementy folkloru Żydów aszkenazyjskich i Żydów sefardyjskich przeplatają się z obecnie dominującą kulturą Izraela. Będą to utwory w języku jidysz – m.in. niezapomniane „Warsze majn”, „Kinder Jorn” czy „Jidysze mame”, hebrajskim – „Hatikvah” czy „Yerushalaym shel zahaw” i polskim – m.in. piosenki w tłumaczeniu Jerzego Ficowskiego ze zbioru „Rodzynki z migdałami”. „Rebeka” to podróż muzyczna, w którą trzeba się udać, żeby – oprócz zachwytu nad pięknem muzyki i głosu artystki – przekonać się jak wielobarwna i nieustannie inspirująca może być muzyka wywodząca się z kultury żydowskiej.
Edyta Ślusarczyk zaznacza, że główne wydarzenia odbędą się w synagodze, natomiast wydarzenia towarzyszące na ulicy Wspólnej.
– M.in. warsztaty plastyczne pod przewodnictwem plastyka, Wojtka Książka, związane z ilustracjami wierszy Juliana Tuwima, bo w tym roku przypada 130. rocznica urodzin pisarza – wyjaśnia.
Miłośnicy kuchni polskiej i żydowskiej będą mogli skosztować przysmaków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Rozstrzygnięty zostanie również konkurs kulinarny pt. „Najsmaczniejsze pierogi’’.
Wstęp wolny.