Muzyka dawna zabrzmi w przestrzeni poczekalni kieleckiego dworca autobusowego. To niecodzienne wydarzenie odbędzie się we wtorek (18 czerwca) w godz. 15.00 – 17.30. Happening ma promować festiwal, który rozpocznie się 15 sierpnia.
Do poszukiwana harmonii w miejscu wiecznego pośpiechu zapraszają organizatorzy Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc – Mid Europe Early Music Festival wraz z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach.
Jak wyjaśnia Piotr Świerczyński, koordynator festiwalu, w tym roku będzie się on odbywał od 15 sierpnia do 10 października.
– Prologiem będzie koncert w kościele w Olkuszu. Usłyszmy renesansowe organy, które tam są ozdobą, ale działają i możemy ich posłuchać. Natomiast jeszcze przed festiwalem zapraszamy na koncerty, które określamy promocyjnymi. W tym roku będą się one odbywać w średniowiecznych, niezwykłych świątyniach. Pierwszy w Wąchocku – 6 lipca. Koncert wyjątkowy, ponieważ Schola Cantorum Minorum Chosoviensis z Chorzowa odnalazła i opracowała XIII-wieczne utwory cysterskie. I one zabrzmią znów w opactwie, które jest tylko o pół wieku starsze od tych utworów. Temu zespołowi będzie dodatkowo towarzyszył niezwykły instrument – harfa romańska. Drugi koncert promocyjny będzie w Sandomierzu, 4 sierpnia, u Dominikanów, w kościele św. Jakuba. Wystąpi Trinus Ensemble z towarzyszeniem liry korbowej – zapowiada.
Festiwal, zgodnie ze swoim założeniem, promuje nie tylko muzykę dawną, ale także perły architektury. Swoim zasięgiem wykracza poza Ziemię Świętokrzyską, choć tu tych koncertów będzie najwięcej.
– U nas wyjątkowym koncertem będzie ten w barokowym kościele w Młodzawach. Tam usłyszymy barokową orkiestrę Arte dei Suonatori. Będzie można też zwiedzić ten kościół, do którego nie każdy z nas dotarł, a jest barokową perłą. Koncerty będą także w Kielcach, między innymi w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, gdzie wystąpi Polska Opera Królewska, z kolei w Pałacyku Zielińskiego usłyszmy eksperymentalny skład: Marek Toporowski – Piotr Domagała, czyli spotkanie jazzu z klawesynem – wymienia.
Piotr Świerczyński zwraca uwagę na duże wydarzenie, jakim będzie koncert w Warszawie. Odbędzie się na Zamku Królewskim, z okazji pięciu lat istnienia festiwalu.
– Chcemy podziękować wszystkim tym osobom, które przez te pięć lat pomagały nam w organizacji festiwalu, ale też już drugi raz współorganizatorem festiwalu jest Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, stąd ten koncert w pięknym miejscu. W Sali Wielkiej wystąpi Polska Opera Królewska – zapowiada.
Szczegóły programu festiwalu są dopinane, natomiast cały czas trwa nabór do Akademii Kielcensis. Jak mówi Piotr Świerczyński, to warsztaty przeznaczone dla młodych ludzi, którzy chcą się uczyć wykonywania muzyki dawnej na różnych instrumentach.
– W tym roku odbędą się od 26 sierpnia do 1 września, w Kielcach, na Karczówce, w niesamowitej scenerii tego kompleksu klasztornego. Można się uczyć gry na organach, klawikordzie, klawesynie, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, a w tym roku wyjątkowa rzecz, bo także na rogu. Przyjeżdża Steinmar Granmo Nilsen, który będzie uczył gry na historycznym instrumencie, jakim jest róg, podobny trochę do waltorni – opisuje.
Koordynator podkreśla, że udział w Akademii daje szansę nauki pod okiem czołowych muzyków, wykonujących muzykę dawną.
– Idea jest taka, że nauczyciel i uczeń pracują razem, właściwie przy jednym pulpicie, przez tydzień przygotowując utwory, które są wykonywane na koncercie finałowym. W tym roku odbędzie się on 1 września, o godz. 16.00, w Kościele Akademickim przy ul. Wesołej. Warsztaty są przeznaczone dla osób, które z muzyką instrumentalną już się spotkały, a chcą wejść na kolejny etap, związany w wykonywaniem muzyki dawnej, która jest inna, specyficzna. Tego się nie nauczymy w każdej szkole muzycznej – zauważa.
Akademia Kielcensis ściąga uczniów nie tylko z całej Polski, ale także z zagranicy. W ubiegłym roku byli goście m.in. z Holandii, Austrii, Ukrainy, Czech i Słowacji. Aby się zapisać, trzeba wypełnić formularz na stronie Akademii Kielcensis. Udział w zajęciach jest bezpłatny, natomiast trzeba opłacić koszty pobytu i wyżywienia. Rejestracja trwa do 30 czerwca.