Pomnik upamiętniający Jana Piwnika „Ponurego” odsłonięto w Wąchocku, gdzie odbył się trzeci dzień uroczystości poświęconych Zgrupowaniom AK „Ponury – Nurt”. W tym roku przypada 80. rocznica śmierci legendarnego dowódcy, który pochowany jest w krużgankach wąchockiego klasztoru cystersów.
Monument został ustawiony w klasztornym ogrodzie, przy panteonie Polskiego Państwa Podziemnego. Kształtem przypomina przydrożne kapliczki, których wiele można spotkać na polskich wsiach. Jego autorem jest lokalny rzeźbiarz Ryszard Rymarczyk, który podkreśla, że pracy nad pomnikiem podjął się z potrzeby serca.
– Trzeba przypominać o naszych bohaterach, którzy walczyli o wolną Polskę. Pomnik jest wykonany z piaskowca szydłowieckiego w kolorze białym, a postument wykonałem z czerwonego kamienia. W ten sposób symbolicznie nawiązuję do polskich barw narodowych – tłumaczy.
Obecny na uroczystości siostrzeniec Jana Piwnika, Mieczysław Sokołowski podkreślał natomiast, że symbolika zawarta w obelisku pokazuje wartości jakie były bliskie jego wujowi.
– Jest to krzyż, czyli odniesienie do wiary chrześcijańskiej, w której był wychowany; orzeł przypominający Ojczyznę, którą kochał i wreszcie krzyż Virtuti Militari, którym był trzykrotnie odznaczony – wyjaśnia.
W klasztorze ojców cystersów odprawiona została msza święta w intencji Jana Piwnika. Po niej odbyła się defilada przed pomnik „Ponurego” na rynku, gdzie złożono kwiaty i odczytano Apel Pamięci.