Regionalne przysmaki, rękodzieło, warsztaty florystyczne, poszukiwanie nowego zawodu w wirtualnej rzeczywistości czy spotkanie z alpakami. Na głównym kieleckim deptaku rozpoczęło się jedno z najważniejszych wydarzeń w roku – Jarmark Kielecki. W ramach imprezy poprzedzającej Święto Kielc na ul. Sienkiewicza można zobaczyć dziesiątki atrakcji.
Koordynatorem wydarzenia jest Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach. Dagmara Kuriata z Zieleni Miejskiej informuje, że Jarmark Kielecki potrwa przez cały tydzień od poniedziałku (17 czerwca) do końca tygodnia (niedziela, 23 czerwca). Stoiska rozstawione w ramach kiermaszu na ul. Sienkiewicza będą otwarte od godz. 11.00 do 19.00.
– Na głównym miejskim deptaku pojawią się stoiska z różnorodnym asortymentem. Szczególnie zapraszamy w dniach 21-23 czerwca do strefy rękodzieła, która będzie zlokalizowana od ul. Małej do ul. Wesołej. W tych samych dniach pojawi się całkowita nowość – strefa atrakcji, w której będzie mnóstwo warsztatów, animacji, a także gry i zabawy, stoiska edukacyjne oraz promocyjne. W sobotę, 22 czerwca PGNiG Obrót Detaliczny na mostku nad Silnicą przygotuje specjalne miejsce dla najmłodszych. Tu także nie zabraknie konkursów i gier zespołowych. Również w sobotę 22 czerwca będzie można odwiedzić naukobus, czyli mobilne laboratorium chemiczne fundacji PGNiG z animatorami – zapowiada.
W najbliższy weekend swoje stoisko przygotuje także Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych. Główną atrakcją będą warsztaty florystyczne.
– Dla uczestników zajęć przygotowaliśmy ramki, które będzie można samodzielnie pokolorować, a następnie, przy wykorzystaniu żywych kwiatów, wykonać obraz. Oprócz tego mamy w planach plecenie wianków i wiele innych atrakcji związanych z żywymi oraz sztucznymi kwiatami – mówi.
– Z kolei na stoisku Wojewódzkiego Urzędu Pracy, przy użyciu gogli VR będzie możliwość wejść do świata wymarzonego zawodu. Ciekawych ofert pracy z pewnością nie zabraknie – dodaje.
Z kolei w sobotę i niedzielę, od godz. 12.00 do 16.00 na ul. Sienkiewicza będzie można spotkać żywe alpaki.
– Przeszkolony personel pokaże nam jak te zwierzęta pomagają na co dzień w leczeniu dzieci poprzez tzw. alpakoterapię. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki na swoim stoisku będzie przypominał o znaczeniu numeru alarmowego 112 oraz o tym jak udzielać pierwszej pomocy – podkreśla.
Jednym z pierwszych stoisk, które pojawiło się na ul. Sienkiewicza są „Smaki Dziadka Romka”. Można na nim znaleźć szereg regionalnych przysmaków takich jak wędliny z dziczyzny czy naturalne syropy. Roman Bronisz, właściciel stoiska, który do Kielc przyjechał z okolic Zagnańska wyjaśnia, że wszystkie wyroby zostały przygotowane według przekazywanej z pokolenia na pokolenie rodzinnej receptury.
– Są to syropy z czarnego i białego bzu, a także żurawiny, pigwowca, rokitnika czy z mniszka lekarskiego. Jest to w pełni naturalne. Lepiej napić się takiego soku z herbatą lub pod postacią lemoniady niż kupować później pić antybiotyki – podkreśla.
– Mamy świetną szynkę wieprzową, kiełbasę żywiecką, a także z dzika czy jelenia. Co ważne są to wędliny dojrzewające. W tym przypadku nawet nie wskazane jest przechowywanie ich w lodówce. Lepiej powiesić je na świeżym powietrzu. Takie wyroby wysychając tracą wodę, co zapobiega przed ich ewentualnym zepsuciem się. Po włożeniu do lodówki mogą pojawić się baterie. Dlatego przy tej temperaturze i tych warunkach trzymanie takich wędlin na świeżym powietrzu jest w pełni bezpieczne – tłumaczy sprzedawca.
Naturalne wyroby wędliniarskie cieszą się dużym uznaniem kielczan, którzy przyznają, że chętnie odwiedzają takie stoiska podczas Jarmarku.
– Wszystko jest pyszne. Zawsze tu przychodzimy. Lubię zwłaszcza podroby, jak kaszanka, pasztetowa czy różnego rodzaju pasztety – ocenia kielczanka.
W trakcie Jarmarku Kieleckiego swoje stoisko będzie miało także Radio Kielce, które jest medialnym patronem Święta Kielc. Część audycji nadamy stamtąd na żywo. Szczegółowy program atrakcji zaplanowanych w ramach Jarmarku i Święta Kielc można znaleźć na stronie internetowej Zieleni Miejskiej.