„Wybory wygrywa się w Końskich” – takie hasło pojawiło się w największej wirtualnej encyklopedii, czyli Wikipedii. Słowa Grzegorza Schetyny wypowiedziane w roku 2015 uczyniły Końskie symbolem polskich małych miejscowości. Od tego czasu są często powtarzane w kampaniach wyborczych, a partie polityczne urządzają w Końskich wydarzenia kampanijne.
Przy okazji ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego Końskie odwiedzili kandydaci ze wszystkich politycznych partii.
Mieszkańcy Końskich uważają, że miasto zyskało dzięki politycznej popularności i doczekało się wielu poważnych inwestycji.
– Kiedyś na środku rynku stała publiczna toaleta, było okropnie, teraz centrum miasta wygląda zupełnie inaczej. Jest piękny skwer, kobiety z dziećmi chętnie tu przychodzą, ludzie spotykają się w parku, jest pięknie, aż chce się żyć – mówi Pan Mieczysław.
– W tym haśle jest sporo prawdy. Dowodem są ostatnie wybory prezydenckie, bo jeden z kandydatów do Końskich przyjechał i wygrał, a drugi nie zjawił się i prawdopodobnie dlatego przegrał – uważa Pan Ryszard.
Zdaniem burmistrza Końskich Krzysztofa Obratańskiego hasło przyniosło dużą rozpoznawalność w Polsce.
– Marketingowa wartość hasła jest wysoka, ponieważ buduje rozpoznawalność. Końskie stało się symbolem polskiej prowincji, w dobrym tego słowa znaczeniu, bo tu również mieszkają ludzie i warto inwestować, tak jak w dużych aglomeracjach – mówi.
Znawca Wikipedii Klara Sielicka-Baryłka mówi, że dla administratorów Wikipedii najważniejsze jest to czy nowe hasło jest encyklopedyczne. Chociaż encyklopedię edytować może każdy, to nie każde hasło musi się w niej pojawić – tłumaczy.
– Teraz prowadzimy jako wikipedyści wiele dyskusji nad zgłoszeniami typu aktorka serialu, której agencja wysłała biogram, albo jakieś mało znane osoby. Zawsze zastanawiamy się czy dane zagadnienie jest encyklopedyczne, decyzje o tym podejmują najbardziej doświadczeni redaktorzy – mówi.
Zanim jakieś hasło pojawi się w Wikipedii jest weryfikowane przez redaktora, czyli osobę doświadczoną posiadającą kilkaset edycji na swoim koncie. W przypadku haseł kontrowersyjnych prowadzone są rozmowy redaktorów, a ostateczna decyzja należy do administratora. Jak się okazuje hasło „Wybory wygrywa się w Końskich” przeszło wszystkie etapy weryfikacji, ma też sprawdzone źródła.