Kolejny ważny krok na drodze do rewitalizacji kieleckiej Synagogi.
Wojewoda świętokrzyski, Józef Bryk wydał zarządzenie na podstawie, którego mieszczący się przy ul. Warszawskiej obiekt, w drodze darowizny, ma stać się własnością miasta.
Zarządzenie wojewody o przekazaniu w formie darowizny należącej do Skarbu Państwa nieruchomości położonej przy ul. Warszawskiej 17 w Kielcach na rzecz gminy Kielce zostało opublikowane na początku miesiąca.
Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc przypomina, że remont i modernizacja budynku dawnej Synagogi jest jednym z priorytetów obecnych władz miasta. Celem jest stworzenie tu nowoczesnej przestrzeni, która może być wykorzystywana na funkcje społeczne i kulturalne.
– 18 lipca pani prezydent będzie mogła podpisać akt notarialny dotyczący przejęcia budynku. Na jego podstawie miasto zostanie właścicielem tej nieruchomości co z pewnością przybliży nas do odnowienia tej przestrzeni – mówi.
Marcin Januchta przypomina, że pierwszym elementem rewitalizacji tej części miasta było utworzenie zielonego przedpola synagogi znajdującego się między jezdniami al. IX Wieków Kielc, które jak informowaliśmy powstało w ramach tzw. Zielonej Rewitalizacji Zabytkowego Śródmieścia Kielc.
Grzegorz Maciągowski, dyrektor Muzeum Historii Kielc, czyli instytucji, której ma podlegać zrewitalizowany budynek wyjaśnia, że odnowiona synagoga ma być wykorzystywana przede wszystkim do celów muzealno-edukacyjnych.
– Jednym z elementów projektu, który stworzyliśmy jest utworzenie tam „rezydencji artystycznej” i inspirowanie projektów artystycznych. To miejsce będzie nazywało się Domem Zrozumienia. Będzie to przestrzeń, w której na bazie polsko-żydowskiej historii Kielc powstanie wystawa pokazująca społeczność żydowską naszego miasta, ale też inne mniejszości narodowe, które żyły kiedyś w Kielcach. Chcemy także przygotować tam część edukacyjną gdzie będziemy zapraszać młodzież nie tylko z naszego miasta czy z Polski, ale też z zagranicy – tłumaczy.
Grzegorz Maciągowski podkreśla, że motywem przewodnim wystawy mają być zagadnienia tolerancji i zrozumienia.
– Będzie to wystawa połączona z elementami multimedialnymi. Nie zabraknie jednak przestrzeni pod wystawy czasowe. Obecnie jest jeszcze za wcześnie by mówić o tym, jak będzie wyglądać budynek po modernizacji. W tej chwili jesteśmy na etapie ustalania koncepcji rewitalizacji z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Z całą pewnością Synagoga wymaga remontu. Na razie jednak za wcześniej na określenie szczegółowego zakresu tych prac – dodaje.
Szacunkowa wartość rewitalizacji kieleckiej synagogi wynosi około 30 mln zł. Władze Kielc liczą że inwestycja otrzyma dofinansowanie z Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gwarancję wsparcia tego projektu przez resort złożył w maju tego roku były minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz.